Teatr Polskiego Radia

Żywot Józefa

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 09:30
21 kwietnia o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Mikołaja Reja "Żywot Józefa" w adaptacji i reżyserii Jarosława Gajewskiego.
Żywot Józefa - kadr z nagrania słuchowiska
Żywot Józefa - kadr z nagrania słuchowiskaFoto: M. Rebzda

Wartością tekstu Rejowego 'Żywota Józefa" jest dziś (jak chyba i zawsze...) przede wszystkim  przypomnienie jednej z najważniejszej opowieści rodzaju ludzkiego,  historii Józefa syna Jakuba sprzedanego przez braci, wyniesionego do najwyższych godności w Egipcie, a następnie ratującego swą rodzinę (ród i naród...) przed zagładą.  Osobnym dziś smakiem jest  brzmienie staropolskiego języka, jego bogata muzyczność, w połączeniu ze  zdolnością  utrzymywania naszej uwagi  - prowadzenia nas przez gąszcz  zewnętrznej i wewnętrznej akcji  dziejów  Józefa. Nasze słuchowisko rodzi się z ducha muzyki wykorzystującej motywy ludowe staropolskie, bliskowschodnie i północno-afrykańskie, skomponowanej przez prof. Marię Pomianowską i granej na rekonstruowanych instrumentach staropolskich (suka biłgorajska, suka mielecka, fidel płocka...) i egzotycznych (ney, duduk, bębny irańskie...).  Podstawowym brzmieniem jest wielogłosowa pieśń chóru. To z niej wyłaniają się sytuacje, dialogi postaci, subtelne wynurzenia i refleksje zawarte w monologach. Wieloraka obecność chóru  jest cały czas wyczuwalna i ostatecznie to ona jest nośnikiem i zwieńczeniem opowieści.

                                                 

Mikołaj Rej "Żywot Józefa"

Adaptacja: Jarosław Gajewski

Reżyseria: Jarosław Gajewski 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Maria Pomianowska

w wykonaniu:

Karolina Hulbój, Karolina Matuszkiewicz, Wojciech Lubertowicz,

Obsada:

Małgorzata Lippman, Joanna Halinowska, Hubert Paszkiewicz, Jarosław Gajewski,

oraz studenci II roku Wydziału Aktorskiego AT w Warszawie specjalności ATM

Natalia Stachyra, Maja Polka, Olga Lisiecka, Ada Dec, Karolina Piwosz, Maciej Kozakoszczak, Wojciech Melzer, Juliusz Godzina, Maciej Dybowski, Tomasz Osica,