X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Teatr Polskiego Radia 2018

Sceny z życia Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 10:00
4 maja o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Wojciecha Markiewicza "Dwór nie taki straszny. Sceny z życia Stanisława Moniuszki" w reżyserii autora.
Audio

Mógł zostać kompozytorem muzyki lekkiej, łatwiejszej i niosącej „prostą uciechę, co troski przegoni”. Stanisław Moniuszko (1819- 1872) użył tych słów pisząc do poznanej w Wilnie Aleksandry z Mullerów, przyszłej żony, którą pieszczotliwie nazywał Omką. Tam również, w salonie domu zajezdnego swoich teściów, 7 stycznia 1848 roku została po raz pierwszy wykonana dwuaktowa opera „Halka”, która przyniesie kompozytorowi w przyszłości zgoła inny tytuł, „ojca narodowej opery”. Autor „Strasznego dworu” (1865), a nieco później trzyaktowej „Parii”, urodzony i wychowany w majątku Ubiel na ziemi mińskiej, pod czujnym okiem ojca, napoleońskiego żołnierza, uzdolnionej muzycznie matki, zaangażowanych patriotycznie i społecznie stryjów, zawarł w swojej twórczości ważne i istotne dla swoich czasów tematy i motywy. Po studiach muzycznych w słynnej „Singakademie” w Berlinie pod kierunkiem samego jej Dyrektora Carla Rugenhagena i napisaniu komedioopery „Nocleg w Apeninach” do słów Aleksandra Fredry, zdawał się  iść w innym niż muzyka orkiestrowa kierunku. W trakcie błyskotliwej kariery Moniuszki powstało ostatecznie 13 oper, 278 Pieśni, w tym XXX wydanych jako „Śpiewniki domowe”, 63 Msze i inne utwory religijne oraz kilkadziesiąt utworów kameralnych, fortepianowych a także, już pod koniec życia, cenny podręcznik do nauki harmonii.  Był bowiem Moniuszko założycielem profesorem Instytutu Muzycznego w Warszawie.  O ciekawych i mało znanych epizodach z życia kompozytora, inspiracjach twórczych, wpływach muzyki ludowej, fascynacjach twórczością Mickiewicza, Fredry czy Syrokomli opowiada słuchowisko Wojciecha Markiewicza „Dwór nie taki straszny”, w ciekawej autorskiej oprawie i realizacji Macieja Kubery.  W obsadzie, obok aktora Teatru Narodowego, Marcina Przybylskiego w roli Moniuszki usłyszymy między innymi Elżbietę Kijowską, Dorotę Landowską, Katarzynę Herman Jerzego Szejbala i Leszka Zdunia.

                                            

Wojciech Markiewicz "Dwór nie taki straszny. Sceny z życia Stanisława Moniuszki."

Reżyseria: Wojciech Markiewicz 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Maciej Kubera


Obsada:

Marcin Przybylski, Jerzy Schejbal, Elżbieta Kijowska - Rozen, Leszek Zduń, Izabella Bukowska - Chądzyńska, Dorota Landowska, Tomasz Marzecki, Katarzyna Herman, Karol Kwiatkowski, Antonina Żbikowska, Maria Wądołowska,