Teatr Polskiego Radia

Łagodna

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:00
11 maja o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Fiodora Dostojewskiego "Łagodna" w reżyserii Katarzyny Michałkiewicz.
Joanna Zubrycka, Jerzy Radziwiłowicz
Joanna Zubrycka, Jerzy RadziwiłowiczFoto: K. Sielicki

 "Łagodna" na podstawie opowiadania fantastycznego Fiodora Dostojewskiego powstało na podstawie scenariusza mojej pracy dyplomowej, którą reżyserowałam na Scenie Bramie przy Teatrze Słowackiego w Krakowie. Powrót do tego tematu był spowodowany chęcią upamiętnienia zmarłego  w zeszłym roku Zbigniewa Rucińskiego - aktora Starego Teatru w Krakowie, który grał wtedy rolę lichwiarza. W tej adaptacji radiowej w tą rolę wcielił się wspaniały  Jerzy Radziwiłowicz.

Temat i sens "Łagodnej" zawiera w sobie ważny dla mnie temat kondycji ludzkiej. Starałam się wtedy, jak i teraz, w tej w radiowej wersji  stworzyć świat, przeniknięty, tym co w duchu Dostojewskiego jest najważniejsze, wnikanie w naturę człowieka od strony jego kondycji duchowej i docieranie do ważnych prawd serca i umysłu. Takie spojrzenie w głąb na człowieka, w skupieniu i bez pośpiechu jest zajmujące i bardzo potrzebne. Świat jak sen. Trochę realistyczny, trochę fantastyczny. Wyrastający z ducha rosyjskiego twórcy, jego odczuwania i widzenia świata.

Czym jest łagodność? To wrażliwa i czuła część naszej natury ludzkiej, delikatność. Łagodna, łagodny jest we mnie ukryty, kiedy zapomniany nie mogę iść dalej, "tysiąc słów oddala mnie wtedy od raju". Są ludzie, którzy popełniają wtedy samobójstwa, idealiści, marzyciele - rozczarowani czy przygnieceni światem. Jest też to słuchowisko, pamięci Tym, którzy z różnych powodów - zrezygnowali "iść dalej". 

"Łagodna" metaforycznie opowiada też o tym, co jest światłem naszego życia. Ważnym i istotnym, o które możemy  dbać: dla siebie i dla innych.

 Katarzyna Michałkiewicz       

                                   

Fiodor Dostojewski "Łagodna" 

Przekład: Zbigniew Podgórzec

Adaptacja: Katarzyna Michałkiewicz

Reżyseria: Katarzyna Michałkiewicz 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Joanna Zubrycka


Obsada:

Joanna Zubrycka, Jerzy Radziwiłowicz, Jadwiga Jankowska - Cieslak, Stanisław Brudny, Wiktor Loga - Skarczewski, Irena Jun,