Teatr Polskiego Radia

Latawiec z betonu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 08:00
20 października  o godzinie 20:05 zapraszamy na Scenę Teatralną Trójki na premierowe słuchowisko Moniki Milewskiej "Latawiec z betonu" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.
Kadr z nagrania słuchowiska Latawiec z betonu
Kadr z nagrania słuchowiska "Latawiec z betonu"Foto: Joanna Pach - Żbikowska

Autorką słuchowiska "Latawiec z betonu" jest Monika Milewska, antropolog historii, poetka, dramatopisarka i autorka słuchowisk.

Monika Milewska opowiada historię na poły prawdziwą na poły fantastyczną. Pozwala podróżować inżynierowi w czasie i poznawać przemiany społeczne, ustrojowe, gospodarcze. Każe mu się również skonfrontować nie tylko z własnymi wyborami, ale również z oddaniem władzy. Bohater styka się z przedstawicielami różnych grup społecznych począwszy od chłopstwa na inteligentach skończywszy.

Gdański falowiec to swoista legenda nie tylko architektoniczna, ale i społeczna. Jeden z najdłuższych budynków mierzący 860 metrów, ukształtowany jak fale morza, osiągnięcie socjalizmu, które miało łączyć wszystkie klasy społeczne. W 1790 mieszkaniach mieli żyć obok siebie chłopi, robotnicy, inteligencja, tworząc sąsiedzkie relacje i jedno wielkie szczęśliwe społeczeństwo. Rzeczywistość jednak potoczyła się swoim torem, a o falowcu i jego mieszkańcach zaczęły krążyć legendy. 

Słynny gdański falowiec staje się dla bohatera opowieści (a zarazem fikcyjnego konstruktora tego najdłuższego w Polsce budynku) drogą wiodąca przez czas od 1975 aż do 2015 roku. Poszczególne segmenty i klatki, jak czasowe kapsuły czy też strefy, kryją fragmenty naszej historii, historii naszych mieszkań, lęków, braków i osiągnięć. Może to swoista "droga krzyżowa" budowniczego marzeń z połowy lat 70-tych? Napotka na niej skutki wszelkich swoich poczynań oraz zadziwiający obraz przemian, jakie były naszym udziałem przez ostatnie 40 lat.

Realizm magiczny przeplata się z satyrą, historią Gdańska i Przymorza, ważnymi dla Polski wydarzeniami, sprawiając, że "Latawiec z betonu" to literacki majstersztyk, który na długo pozostaje w pamięci."


Monika Milewska "Latawiec z betonu"

Adaptacja: Monika Milewska 

Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Mateusz Wachowiak, Konrad Wantrych 


Obsada:

Piotr Adamczyk, Waldemar Barwiński, Łukasz Lewandowski, Mateusz Weber, Robert Majewski, Krzysztof Szczepaniak, Olga Sarzyńska, Aleksandra Kowalicka, Joanna Pach - Żbikowska, Maria Ciunelis, Maria Semotiuk,