X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Teatr Polskiego Radia 2018

Latawiec z betonu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 08:00
20 października  o godzinie 20:05 zapraszamy na Scenę Teatralną Trójki na premierowe słuchowisko Moniki Milewskiej "Latawiec z betonu" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.
Kadr z nagrania słuchowiska Latawiec z betonu
Kadr z nagrania słuchowiska "Latawiec z betonu"Foto: Joanna Pach - Żbikowska

Autorką słuchowiska "Latawiec z betonu" jest Monika Milewska, antropolog historii, poetka, dramatopisarka i autorka słuchowisk.

Monika Milewska opowiada historię na poły prawdziwą na poły fantastyczną. Pozwala podróżować inżynierowi w czasie i poznawać przemiany społeczne, ustrojowe, gospodarcze. Każe mu się również skonfrontować nie tylko z własnymi wyborami, ale również z oddaniem władzy. Bohater styka się z przedstawicielami różnych grup społecznych począwszy od chłopstwa na inteligentach skończywszy.

Gdański falowiec to swoista legenda nie tylko architektoniczna, ale i społeczna. Jeden z najdłuższych budynków mierzący 860 metrów, ukształtowany jak fale morza, osiągnięcie socjalizmu, które miało łączyć wszystkie klasy społeczne. W 1790 mieszkaniach mieli żyć obok siebie chłopi, robotnicy, inteligencja, tworząc sąsiedzkie relacje i jedno wielkie szczęśliwe społeczeństwo. Rzeczywistość jednak potoczyła się swoim torem, a o falowcu i jego mieszkańcach zaczęły krążyć legendy. 

Słynny gdański falowiec staje się dla bohatera opowieści (a zarazem fikcyjnego konstruktora tego najdłuższego w Polsce budynku) drogą wiodąca przez czas od 1975 aż do 2015 roku. Poszczególne segmenty i klatki, jak czasowe kapsuły czy też strefy, kryją fragmenty naszej historii, historii naszych mieszkań, lęków, braków i osiągnięć. Może to swoista "droga krzyżowa" budowniczego marzeń z połowy lat 70-tych? Napotka na niej skutki wszelkich swoich poczynań oraz zadziwiający obraz przemian, jakie były naszym udziałem przez ostatnie 40 lat.

Realizm magiczny przeplata się z satyrą, historią Gdańska i Przymorza, ważnymi dla Polski wydarzeniami, sprawiając, że "Latawiec z betonu" to literacki majstersztyk, który na długo pozostaje w pamięci."


Monika Milewska "Latawiec z betonu"

Adaptacja: Monika Milewska 

Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Mateusz Wachowiak, Konrad Wantrych 


Obsada:

Piotr Adamczyk, Waldemar Barwiński, Łukasz Lewandowski, Mateusz Weber, Robert Majewski, Krzysztof Szczepaniak, Olga Sarzyńska, Aleksandra Kowalicka, Joanna Pach - Żbikowska, Maria Ciunelis, Maria Semotiuk,