Polskie Radio
Section05
Monika Milewska

Słuchowisko "Twarz Napoleona" na 87. urodziny Dwójki. Krzysztof Gosztyła w roli tytułowej [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko "Twarz Napoleona" w reżyserii Dariusza Błaszczyka z Krzysztofem Gosztyłą w roli tytułowej to jedna z atrakcji 87. urodzin Programu 2 Polskiego Radia. To premierowe słuchowisko autorstwa Moniki Milewskiej. Autorka niezapomnianej "Podróży na księżyc" tym razem w swoją opowieść wplata historię fotografii i polityczną fantazję. Muzykę skomponował Andrzej Izdebski, a za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Gosztyła Dariusz Błaszczyk Krzysztof Dracz Sławomir Orzechowski słuchowisko jubileusz Andrzej Izdebski Andrzej Brzoska pr poleca

Słuchowisko "Twarz Napoleona". Krzysztof Gosztyła: przede wszystkim patrzyłem na człowieka

- Autorka bawiła się faktami historycznymi, to scenariusz bardzo wysokiej próby. Różne subtelności i zabawy literackie Moniki Milewskiej będą bardzo czytelne dla słuchaczy Dwójki, to są dobre żarty. W tej historii pojawiają się różne żartobliwe motywy polskie, które z pewnością da się wyłuskać - mówił reżyser Dariusz Błaszczyk o premierze słuchowiska "Twarz Napoleona".
Zobacz więcej na temat:  Napoleon Napoleon Bonaparte Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek słuchowisko Krzysztof Gosztyła Dariusz Błaszczyk Sławomir Orzechowski Krzysztof Dracz Andrzej Izdebski Andrzej Brzoska

Fenomen, który trwa do dziś. Pierwszy bar mleczny powstał już w 1896 roku

Okazuje się, że bary mleczne nie powinny kojarzyć się nam tylko i wyłącznie z PRL-em. Ich tradycja jest przecież dużo bardziej bogata, a zaczęła się jeszcze przed okresem międzywojennym. - W 1896 roku została otwarta "Mleczarnia Nadświdrzańska" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Monika Milewska, antropolog kultury. Kto był jej założycielem?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska społeczeństwo bar mleczny