Teatr Polskiego Radia

Stół z powyłamywanymi nogami

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 08:00
2 lutego o godzinie 20:05 zapraszamy do radiowej Trójki na premierowe słuchowisko Agnieszki Charkot „Stół z powyłamywanymi nogami. Ćwiczenia ze słuchania” w reżyserii Krzysztofa Czeczota.
Krzysztof Czeczot
Krzysztof CzeczotFoto: Wojciech Dorosz/PR

Słuchowiskiem pod  tytułem „Stół z powyłamywanymi  nogami. Ćwiczenia ze słuchania” rozpoczynamy rok 2020 na Scenie Teatralnej Trójki. Powstało ono na podstawie sztuki, za którą Agnieszka Charkot otrzymała II Nagrodę w konkursie Trójki i ZAiKSU Nasłuchiwanie. Gościnność. Konkurs na dramat radiowy został przez nas ogłoszony w 2019 roku po raz drugi. W 2018 roku hasłem była Niepodległość.  Nagrodę I – przypominamy – otrzymał Szymon Bogacz za sztukę p.t. „Nikos z Chojnowa”, a jej realizację  zaprezentowaliśmy w grudniu ubiegłego roku.

Szymon Bogacz zobrazował naszą gościnność a rebours. Agnieszka Charkot w swojej miniaturowej sztuce pokazuje smutny paradoks obcości we własnym domu, ale o jej szczególnym walorze decyduje potencjał dźwiękowy, który w niej tkwi, będący nie tylko chwytem formalnym, lecz nade wszystko stanowiący udaną próbę przełożenia na dźwięk przesłania opowiedzianej historii. To, co łączy oba dramaty, jest postawiona przez obojga autorów diagnoza: problem z naszą gościnnością tkwi w nieumiejętności słuchania czyli w niesłyszeniu. Sztuka radia, przy okazji, może stanowić tu rodzaj wyzwania.

Oboje laureaci nie debiutowali, biorąc udział w trójkowym konkursie.  Agnieszka Charkot  jest finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2019 za sztukę p.t. „Nasza pani”. Związana jest, co szczególnie wymowne, z teatrem, który nie posługuje się słowem czyli z Wrocławskim Teatrem Pantomimy.

Oboje też laureaci tworzą na Dolnym Śląsku.

Można przyjąć naturalnie, że zbieżności, które zauważamy, są przypadkowe.

Reżyserii sztuki Agnieszki Charkot podjął się juror – Krzysztof Czeczot – aktor (po łódzkiej Filmówce), nagradzany twórca słuchowisk, realizator oraz producent audiobuków. Jest laureatem, wspólnie z Andrzejem Brzoską, jednej z najważniejszych nagród dla twórców sztuki radiowej Prix Europa w Berlinie w 2013 roku za słuchowisko, które miało premierę w Programie Trzecim pod tytułem „Andy”. Zrealizował także największy audiobuk Europy  na podstawie Biblii.

Rolę główną w słuchowisku zagrała Anna Smołowik – Talent Trójki w kategorii Teatr 2015.

 

Agnieszka Charkot  „Stół z powyłamywanymi nogami. Ćwiczenia ze słuchania”


Reżyseria:  Krzysztof Czeczot

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński, Maciej Zych

Opracowanie muzyczne: Maciej Zych


Obsada:

Dorota Landowska, Zbigniew Konopka, Anna Smołowik, Maria Maj, Michał Sitarski, Beata Bandurska, Kasia Wińcza, Krysia Turowska, Julia Kołakowska - Bytner,