Teatr Polskiego Radia

Komediant

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 08:00
15 marca o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Thomasa Bernharda "Komediant" w adaptacji i reżyserii Anny Skuratowicz.
Kadr z nagrania słuchowiska Komediant
Kadr z nagrania słuchowiska "Komediant"Foto: K. Sielicki

„Komediant” to niewątpliwie jeden z najlepszych dramatów Thomasa Bernharda, do którego wracają ciągle teatry na całym świecie, dając aktorom okazję do stworzenia wielkich kreacji, a reżyserom szansę na zmierzenie się z ironiczną wizją bernhardowskiego teatru, w którego krzywym zwierciadle powraca znane już skądś pytanie o kondycję artysty: kapłan czy błazen?

W „Komediancie” aktor Bruscon przybywa do zapyziałej austriackiej miejscowości Utzbach, gdzie – tak jak w kilku sąsiednich mieścinach – ma dać przedstawienie.     Spektakl, w którym oprócz niego biorą udział członkowie jego rodziny ma odbyć się w sali tanecznej miejscowej gospody. Trupa wystawia sztukę autorstwa samego Bruscona, który jako kosmiczny megaloman uważa się za twórcę na miarę Szekspira. A na dokładkę bohater jest domowym despotą, choć jego pogardliwe uwagi o austriackiej prowincji,  nie są pozbawione trafności i poczucia humoru.

Thomas Bernhard (1931 – 1989 ) –austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej. Jego proza nazywana jest "największym literackim osiągnięciem od czasu drugiej wojny światowej".


 

Thomas Bernhard "Komediant"

Przekład: Jacek St. Buras

Adaptacja: Anna Skuratowicz

Reżyseria:  Anna Skuratowicz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Konsultacja muzyczna: Małgorzata Małaszko - Stasiewicz


Obsada:

Andrzej Seweryn, Mirosław Zbrojewicz, Lidia Sadowa,

oraz

Maria Górna, Piotr Skotnicki, Michał Wdowiak, Michał Zdunik,

Na wiolonczeli grał Maciej Kubera

Konsultacja Literacka - Igor Gorzkowski