Teatr Polskiego Radia

Uciechy staropolskie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 08:00
2 maja o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko "Uciechy Staropolskie" w adaptacji i reżyserii Jarosława Kiliana.
Kadr z nagrania słuchowiska Uciechy staropolskie
Kadr z nagrania słuchowiska "Uciechy staropolskie"Foto: M. Rebzda

U nas przez długie lata był teatr ubogi

Miejsce jego trzymały szkolne dyalogi

Gdzie w niezgrabnym układzie, dla prostej zabawy

Kiedy pozasiadała liczne szlachta ławy

Żaki różne czyniły widowiska z siebie.

Udawały co w piekle, co dzieje się w niebie

Cała się rzecz kończyła na wrzaskach i śmiechach

Potem Bachus w rzęsistych spełniany kielichach

Weselej jeszcze gości niż aktor zabawił

Jeśli diabeł przestraszył, Bach dobrą myśl sprawił.

 

Sztuka rymotwórcza

Franciszek Ksawery Dmochowski, 1788

 

Sztukę UCIECHY STAROPOLSKIE LEPSZE I POŻYTECZNIEJSZE ANIŻELI Z BACCHUSEM I WENERĄ, na którą składają się krotochwile, uciechy, intermedia, piosenki i tańce staropolskie  złożył w scenariusz teatralny  i ożywił na scenie wybitny inscenizator i reżyser Kazimierz Dejmek w 1980 roku.

Sięgamy do tej tradycji wskrzeszając w radiowym teatrze wyobraźni  polskie sztuki teatralne sprzed ponad 400  czy 300 lat….

Wierzymy, że „proste, a tak urocze, jak rzeźby wiejskich świątkarzy, malowidła na szkle lub ryciny jarmarczne przypominające rzeźby lepione z chleba” dawne  teksty cieszą formą, humorem i tematami wciąż żywymi dla współczesnych Polaków.

Komediowe intermedia, takie jak  Sejm piekielny, Nędza z bidą z Polski idą, czy Kupiec z śmiercią  albo Krotofila piekarska są polskim  teatralnym Dekameronem, w którym to, co codzienne i zmysłowe przeplata się  z metafizycznym.  Nad wesołymi krotochwilami i pełnymi soczystego humoru uciechami unosi się „Goła” albo „Kostucha”, która jest częścią ludzkiej doli i boskiego planu.

Naszym Uciechom… towarzyszy grana na żywo (m.in. na suce biłgorajskiej i fideli płockiej) muzyka opracowana prze Marię Pomianowską, najwybitniejszą współczesną interpretatorką dawnych tradycji muzycznych.

 Jarosław Kilian

    

 

"Uciechy staropolskie"

według krotochwili Hiacynta Przetockiego, a także staropolskich moralitetów Mikołaja Reja i Januariusa Sowizraliusa, Adama Władyslawiusza w opracowaniu Kazimierza Dejmka

Adaptacja: Jarosław Kilian

Reżyseria:  Jarosław Kilian

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Maria Pomianowska


Obsada:

Jarosław Gajewski, Krzysztof Godlewski, Joanna Halinowska, Lidia Pronobis, Natalia Stachyra, Maciej Wierzbicki, Maciej Zuchowicz,

Z muzyką w wykonaniu:

Marii Pomianowskiej (fidele kolanowe), Karoliny Hulbój (wspak), Wojciecha Lubertowicza (bębny, duduk, ney), Agnieszki Szwajgier (flety), Shaheen  Parvez (tabla)


Przygotowanie wokalne:

Aldona Krasucka