Teatr Polskiego Radia

Jak imć pan Sienkiewicz „Trylogię” pisał

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 08:00
31 maja o godzinie 18:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na kolejne słuchowisko dla dzieci z cyklu "Dzieci bliżej historii" pt. "Jak imć pan Sienkiewicz „Trylogię” pisał" autorstwa Marka Ławrynowicza.  

W połowie marca na antenę Programu 1 Polskiego Radia wróciły słuchowiska dla dzieci i młodzieży. Cykl 22 słuchowisk historycznych pt. "Dzieci bliżej historii" powstał we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

Akcja słuchowiska „Jak imć pan Sienkiewicz „Trylogię” pisał” dzieje się głównie między majem 1883 a marcem 1884, czyli w czasie kiedy powieść „Ogniem i mieczem” ukazywała się w odcinkach w warszawskim „Słowie”. Narratorem jest Józio subiekt w sławnym lokalu Karola Lesisza, w którym bywał Henryk Sienkiewicz. „Ogniem i mieczem” wywołało wielkie zainteresowanie społeczne i liczne dyskusje. Do najbardziej zaciekłych dyskutantów należał radca Węgrowicz również bywający u Lesisza. Głównym tematem słuchowiska są relacje miedzy pisarzem, a jego niezwykle wymagającym i mającym co chwila autorowi coś za złe czytelnikiem. Gdy po latach autor „Trylogii” otrzyma nagrodę Nobla radca Węgrowicz będzie twierdził, że bez jego udziału powieść Sienkiewicza nie byłaby tak doskonała.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

  

Marek Ławrynowicz "Jak imć pan Sienkiewicz „Trylogię” pisał"

Reżyseria:  Janusz Kukuła

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:

Krzysztof Gosztyła, Henryk Talar, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Banaszyk, Przemysław Wyszyński,