Teatr Polskiego Radia

Bona

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 08:00
11 października o godzinie 18:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na kolejne słuchowisko dla dzieci z cyklu "Dzieci bliżej historii" pt. "Bona" autorstwa Tomasza Kaczorowskiego.
Jeden z portretów królowej Bony
Jeden z portretów królowej Bony Foto: PAP/ART Collection/Alamy Stock Photo

Słuchowisko Tomasza Kaczorowskiego "Bona" w reżyserii Marii Marcinkiewicz-Górnej to fantazja o polskiej królowej, którą kojarzymy wyłącznie z tego, że przyniosła do Polski renesans w architekturze i włoszczyznę na stoły. Tymczasem żona Zygmunta Starego była jedną z nielicznych dalekowzrocznych polityczek, które pracowały na potęgę Królestwa Polskiego na przekór szlachcie, magnaterii i podkupionym przez Habsburgów królewskich doradców. Szczególnie dbała o interesy dynastii Jagiellonów w Europie, polskie lasy i wychowanie królewicza Zygmunta Augusta.

Słuchowisko w cyklu "Dzieci bliżej historii" opowiada o niezwykłym podejściu Bony do wykształcenia przyszłego króla i uwrażliwienia go na dworskie intrygi oraz miłości do polskiej przyrody.

Bona wraz ze swoim dworem i synem udaje się do Puszczy Niepołomickiej, w której nieopodal królewskiego zamku urządza przyszłemu królowi zabawę w "leśną audiencję". Podczas niej dwórki wchodzą w role zagranicznych dyplomatów (habsburskiego posłańca, wielkiego mistrza zakonnego i interesownego szlachcica) i sprawdzają wrażliwość Zygmunta Augusta na losy Polski i Litwy. Jak poradzi sobie siedmioletni królewicz pośród dworskich intryg i czy królowa Bona przygotuje go do bycia odpowiedzialnym władcą?

 

Na słuchowisko zapraszamy w niedzielę 11 października do Pierwszego Programu Polskiego Radia o godzinie 18.00.


***

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. 

- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Tomasz Kaczorowski "Bona"

Reżyseria: Maria Marcinkiewicz - Górna

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Maria Marcinkiewicz - Górna


Obsada:

Paulina Holtz, Piotr Grabowski, Janusz Rafał Nowicki, Paweł Szymański, Anna Wodzyńska, Izabela Markiewicz, Justyna Kowalska,

 

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową.