Teatr Polskiego Radia

Próchno

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 08:00
7 listopada o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Wacława Berenta pt. "Próchno" w adaptacji Iwony Rusek i reżyserii Ewy Małecki.
Kadr z nagrania słuchowiska Próchno
Kadr z nagrania słuchowiska "Próchno" Foto: Milena Suszyńska

20 listopada mija 80. rocznica śmierci Wacława Berenta, jednego z najważniejszych pisarzy polskich. Każda z jego czterech powieści (Fachowiec, Próchno, Ozimina, Żywe kamienie) wyznaczała nową formę, język oraz styl nie tylko w literaturze, lecz także kulturze. W Próchnie ukazał Berent skutki, jakie niesie ze sobą egzystencja wiedziona na poziomie wyobraźni, przedmiotowych pragnień i erotycznych rojeń. Te ostatnie stały się w rozumieniu jednego z bohaterów, Władysława Borowskiego, podstawą jego sztuki aktorskiej.  Zestawiając młodego Borowskiego z ojcem, zadał Berent pytanie nie tylko o źródło sztuki i definicję aktorstwa, lecz także o to, co sprawia, że człowiek w swej istocie więdnie (próchnieje) lub nieustająco się rozwija.


Wacław Berent "Próchno"

Adaptacja: Iwona Rusek

Reżyseria: Ewa Małecki 

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Grzegorz Łapiński

Obsada:

Marian Opania (Stary Borowski), Grzegorz Małecki (Władysław Borowski), Kamil Pruban (Jan Kunicki), Milena Suszyńska (Zosia Borowska).

 

Na słuchowisko „Próchno” zapraszamy w sobotę (7.11) tuż po godz. 21.00 do Pierwszego Programu Polskiego Radia..