Polskie Radio
Section05
Iwona Rusek

Iwona Rusek i jej dramaty radiowe. Rozmowa o tomie II

- Byłam wychowana na baśniach, kolekcjonuję baśnie do dzisiaj. Uwielbiam je czytać, oglądać, słuchać, uważam, że to jest najpiękniejsza literatura. One mnie ukształtowały i gorąco zachęcam wszystkich państwa, żeby swoim pociechom od najmłodszych lat je czytać i samemu po nie sięgać - mówiła w Dwójce Iwona Rusek, której drugi tom dramatów radiowych ukazał się w ostatnim czasie. Nasza rozmówczyni podejmuje się także pisania spektakli dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia pisarze i poeci Iwona Rusek Dwójka literatura słuchowisko Wacław Holewiński

"Wyspa Ø" i "W tej powieści wszyscy umierają". Na granicy rzeczywistości i fikcji

W "Czytelni" omawialiśmy tym razem prozę autorów ze Słowacji i z Gruzji - powieści Petera Balki "Wyspa Ø" (w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego) i Beki Adamaszwilego "W tej powieści wszyscy umierają" (tł. Magda Nowakowska). Autorzy podróżują po bezdrożach wyobraźni, komentując jednocześnie współczesność. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Słowacja książki Magda Mikołajczuk Iwona Rusek Piotr Kofta

Iwona Rusek: świat baśni towarzyszył mi odkąd pamiętam

- Pomysł na pisanie dramatu do radia wydaje mi się sprawą naturalną, ponieważ od dzieciństwa towarzyszył mi świat wyobraźni. Tato i babcia opowiadali mi bajki albo wyświetlali je na projektorze. Miałam więc w domu swój prywatny teatr, dzięki któremu mogłam się osłuchać. To były takie moje pierwsze słuchowiska na żywo - mówiła w Dwójce Iwona Rusek, literaturoznawczyni oraz autorka radiowych dramatów.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko książki Małgorzata Szymankiewicz Iwona Rusek literatura Dwójka