Teatr Polskiego Radia

Lepsza

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 08:00
14 listopada o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Jerzego Szczudlika pt. "Lepsza" w  reżyserii Krzysztofa Szustera.
Barbara Kraftówna
Barbara KraftównaFoto: Polskie Radio

To kolejna sztuka pisana z myślą o aktorach, a w zasadzie aktorkach. Mimo, że jednym z bohaterów jest mężczyzna, psychoterapeuta, Cezary, to dramat rozgrywa się pomiędzy dwiema aktorkami w zaawansowanym wieku. Starość dotyczy nas wszystkich, ale najbardziej chyba dotyka artystów, tych, którzy całe życie występowali na scenie, byli adorowani, podziwiani, i nagle ze sceny, wprost spod świateł jupiterów muszą zejść w smugę cienia. Jak mówi jedna z bohaterek: „komu potrzebna stara gwiazda?...”. Muszą wystarczyć wspomnienia minionej chwały, zagranych ról. Te role w nich zostają, te twarze, często wiecznie młode kryją się w zakamarkach ich zmarszczek i czynią starość nieznośną. Gdy odchodzą bliscy, gdy schodzą ze sceny, wtedy często pozostaje tylko dom opieki, w którym rozgrywa się akcja dramatu Jerzego Szczudlika. Lecz nawet tam, za kulisami życia, przy przyćmionych światłach, nie gasną w nich potrzeby przyjaźni,  miłości, a nawet pożądania.

Najtrudniejsza, najmniej wdzięczna rola to ta grana na co dzień bez pomocy suflera. Zacytujmy jeszcze jeden fragment dramatu:  „najpierw jesteś człowiekiem, później kobietą, a na końcu aktorką. Popatrz w lustro i staraj się dostrzec te trzy twarze … jak tylko jedna będzie zadowolona, to … misja się nie powiodła.” Cechy, które nierzadko charakteryzują aktorów – to wybujałe ego, chorobliwe ambicje, czy zazdrość. Głównym tematem sztuki „Lepsza” autor uczynił więc rywalizację pomiędzy dwiema wybitnymi aktorkami, wiecznego współzawodnictwa, które stało się motorem ich działania od czasu, gdy razem chodziły do szkoły. Rywalizację o role, mężczyzn, sławę, czasem popychającą do czynów niegodnych. Nasze bohaterki zdają sobie sprawę, że ich konkurowanie pozostanie na wieki nierozstrzygnięte,  jedna z nich przyznaje: „prawidłowy werdykt mógłby zapaść pewnie tylko wtedy, kiedy grałybyśmy w tym samym czasie te same role.” Ale ta rywalizacja ma też swoją jasną stronę, jest bowiem, mimo wszystko, źródłem ich wielkiej przyjaźni.  

Dramat Jerzego Szczudlika „Lepsza” - to opowieść pełna niespodziewanych zwrotów akcji, a także humoru i ironii, bo tylko tak, według autora, da się rozmawiać o rzeczach śmiertelnie poważnych. 

 

Jerzy Szczudlik "Lepsza"


Reżyseria: Krzysztof Szuster

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:

Barbara Kraftówna, Teresa Lipowska, Krzysztof Wakuliński

Na słuchowisko „Lepsza” zapraszamy w sobotę (14.11) tuż po godz. 21.00.