Teatr Polskiego Radia

Małżeństwo doskonałe

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 08:00
9 stycznia o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Martyny Quant "Małżeństwo doskonałe" w reżyserii autorki.
Nina i Witkacy na Brackiej
Nina i Witkacy na BrackiejFoto: Stefan Okołowicz

Witkacy obawiał się, że jego listy pisane do żony wpadną kiedyś w obce ręce, i będzie skompromitowany. A żona wraz z nim. Na szczęście Jadwiga nie słuchała nakazów męża i nie chciała listów spalić. Dzięki niej właśnie, zamiast kompromitacji, Witkacy doczekał się pośmiertnego uznania. Uratowała bowiem dla nas znacznie więcej niż witkacowski teatr życia codziennego. Listy Niny nie zachowały się. Wiemy jednak, że nie raz doprowadzały Stasia do szewskiej pasji. Trudno się dziwić. Wytrzymać z żoną idealną czasem nie sposób.

„Małżeństwo doskonałe” to kameralna opowieść o nadzwyczajnym związku Stanisława Ignacego i Jadwigi Witkiewiczów. Od zaręczyn do wzajemnego zrozumienia, od niedoskonałych uczuć do nierozerwalnej więzi. Zapraszamy w podróż do lat: 1923-1939. Do Zakopanego i do Warszawy. Aby posłuchać osobistych rozmów dwojga, którzy doskonale potrafili, lecz nie chcieli, bez siebie żyć.

W słuchowisku usłyszymy także prapremierowe wykonanie Sonaty fantastycznej oraz Jednego z tematów baliwernii, która pewno nigdy napisana nie będzie (op.13 w tempie maetoso) – jedynych zachowanych fragmentów kompozycji muzycznych Witkacego.

 

Martyna Quant "Małżeństwo doskonałe" 

Reżyseria: Martyna Quant

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Martyna Quant


Obsada: 

Mariusz Bonaszewski, Katarzyna Dąbrowska

Fortepian i aranżacje: Krzysztof Ratajski

Wiolonczela: Maciej Kubera 

Na słuchowisko "Małżeństwo doskonałe" zapraszamy w sobotę (9.01) tuż po godz. 21.00.