Teatr Polskiego Radia

Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 08:00
14 marca o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko wg poezji Adama Mickiewicza "Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata" w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.
Sylwester Maciejewski, Krzysztof Gosztyła, Grzegorz Kwiecień
Sylwester Maciejewski, Krzysztof Gosztyła, Grzegorz KwiecieńFoto: W. Kusiński

„Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata” to autorskie słuchowisko według scenariusza Jerzego Machowskiego, na który złożyły się rozmaite teksty Adama Mickiewicza, w tym ballada „Lilije”, wiersze „Upiór” i „Popas w Upicie” oraz fragmenty II i III części „Dziadów”. Kluczem do tego wyboru jest często używane przez Mickiewicza słowo -  t r u p . Każda z części tego mozaikowego słuchowiska opowiada w inny sposób o zwłokach i stawia słuchaczowi pytania o granice między życiem a śmiercią i duszą a ciałem. U Mickiewicza trup jest bytem osobnym i samodzielnym - już nie żywym człowiekiem, ale wciąż nie pozostałym po nim martwym szczątkiem. Jest balastem nierozliczonej przeszłości, symbolem tęsknoty, przestrogą przed przemijaniem. 

Dziś, w czasach zarazy, gdy chorzy są izolowani i umierają samotnie, a ograniczony przez reżim sanitarny zwyczaj żegnania zwłok niemal zanika, Mickiewicz spieszy nam z pomocą w namyśle nad śmiercią.

W rolach głównych wystąpią Cezary Studniak, Teresa Kowalik, Małgorzata Patryn, Andrzej Mastalerz i Grzegorz Kwiecień. Towarzyszyć im będą Artur Barciś, Krzysztof Gosztyła, Edyta Januszewska, Filip Kosior, Sylwester Maciejewski i Szymon Rząca oraz debiutujący w Teatrze Polskiego Radia Katarzyna Młynarczyk, Paweł Janyst i Maciej Miszczak.


"Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata" wg poezji Adama Mickiewicza

Adaptacja: Jerzy Machowski

Reżyseria: Jerzy Machowski

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Ignacy Zalewski


Obsada: 

Artur Barciś, Krzysztof Gosztyła, Edyta Januszewska, Paweł Janyst, Filip Kosior, Teresa Kowalik, Grzegorz Kwiecień, Sylwester Maciejewski, Andrzej Mastalerz, Maciej Miszczak, Katarzyna Młynarczyk, Małgorzata Patryn, Szymon Rząca, Cezary Studniak

 

Na słuchowisko "Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata" zapraszamy w niedzielę (14.03) tuż po godz. 21.00.