Teatr Polskiego Radia

Dobro wraca podwójnie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 08:00
21 marca o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Marty Rebzdy  "Dobro wraca podwójnie" w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Wiktoria Gorodeckaja, Julia Szydłowska
Wiktoria Gorodeckaja, Julia SzydłowskaFoto: W. Kusiński

Słuchowisko opowiada o losach żydowskiej dziewczynki, Estery Borenstein, która wraz z mamą, w pewnym odstępie czasu, wyskoczyła z transportu do Treblinki. Dziewczynka szła od wsi do wsi szukając mamy. W końcu dotarła do Osin, gdzie miała się spotkać z mamą. Jeszcze przed wojną dziadek dziewczynki, który był szewcem, mieszkał w tej wsi. Był tam bardzo szanowany. W Osinach chłopi  rozpoznali dziewczynkę i postanowili przechować ją w systemie rotacyjnym. „Zrobili, taką znaczy się jedność”. Ta wyjątkowa postawa, została udokumentowana w relacji dziecka z 1947 r. Autorka dotarła do bohaterki. Nagrała z nią rozmowę i zachęciła do starań o przyznanie Marcjannie i Józefowi Goławskim, u których Esterka przebywała najdłużej, bo prawie dwa lata, medalu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Odznaczenie to zostało przyznane w listopadzie 2018 roku.


Marta Rebzda "Dobro wraca podwójnie"

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Piotr Moss


Obsada: 

Maria Pakulnis, Michalina Łabacz, Julia Szydłowska, Wiktoria Gorodeckaja, Piotr Grabowski, Aleksandra Justa, Borys Wiciński, Karol Dziuba, Maria Ciunelis, Leon Charewicz, Mariusz Jakus, Tomasz Sapryk, Aleksander Kaźmierczak, Martyna Szymańska,

 

Na słuchowisko "Dobro wraca podwójnie" zapraszamy w niedzielę (21.03) tuż po godz. 21.00.