Teatr Polskiego Radia

Grupa Ładosia

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 08:00
22 kwietnia w czwartek o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Marcina Trońskiego  "Grupa Ładosia" w reżyserii autora.
Aleksander Ładoś (1891-1963)
Aleksander Ładoś (1891-1963)Foto: Image: Wikimedia Commons [Public domain]

Grupa Ładosia vel Grupa Berneńska, to grupa dyplomatów i wpływowych członków diaspory żydowskiej, która pod auspicjami ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w szwajcarskim Bernie, w latach 1940 – 43, dzięki zdobyciu paszportów południowoamerykańskich, ocaliła około 10 tysięcy osób, głównie Żydów, przed masową wywózką do obozów zagłady. Ta mało znana historia zainspirowała słuchowisko, które stara się odpowiedzieć na pytanie: „Jak to się stało? Jak do tego doszło?”

W kwietniu 2019 roku Instytut Yad Vashem przyznał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata tylko konsulowi Konstantemu Rokickiemu, pomijając dwóch pozostałych dyplomatów, Aleksandra Ładosia i jego zastępcę Stefana Ryniewicza. Spotkało się to z protestem nie tylko potomków ocalonych, ale także jeszcze żyjących, uratowanych od zagłady. Odpowiedź Yad Vashem była jednoznaczna, ale miejmy nadzieję, że nie ostateczna. Stwierdzono, że Instytut jest jednostką niezależną, podejmującą decyzje samodzielnie i nie podlegającą żadnym naciskom.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia.


Marcin Troński "Grupa Ładosia"

Reżyseria: Marcin Troński

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski


Obsada: 

Adam Ferency, Jan Jankowski,  Adam Cywka, Witold Wieliński, Henryk Talar,  Monika Kwiatkowska, Jadwiga Jankowska - Cieślak, Leon Charewicz, Rafał Zawierucha,  Krzysztof Tymiński, Ewa Kania, Elżbieta Kijowska, Marcin Troński, Stanisław Brudny,

Na słuchowisko "Grupa Ładosia" zapraszamy w czwartek (22.04) tuż po godz. 21.00.