Teatr Polskiego Radia

Intruz

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 08:00
3 czerwca w czwartek o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Maurice’a Maeterlincka "Intruz" w tłumaczeniu i reżyserii Michała Zdunika.
Andrzej Mastalerz, Kazimierz Kaczor
Andrzej Mastalerz, Kazimierz KaczorFoto: W. Kusiński

Intruz to jeden z najznakomitszych dramatów symbolistycznych. Dzieło Maurice’a Maeterlincka nie jest obecnie szczególnie znane w Polsce (chociaż w czasach modernizmu twórczość belgijskiego Noblisty inspirowała Wyspiańskiego, Przybyszewskiego czy Przesmyckiego), a w radiu zabrzmi w nowym przekładzie.

Rodzina oczekuje, aż lekarz przyjdzie do młodej dziewczyny, która - po urodzeniu dziecka - leży chora w oddzielnym pokoju. Wszyscy są dosyć spokojni - poza dziadkiem. Jest niewidomy, ale - jak nam się wydaje - odczuwa  więcej: jakby ktoś obcy był w pokoju. Tylko on przeczuwa, że młoda matka jest na granicy życia i śmierci…

Maeterlinck w mistrzowski sposób kreuje nastrój i pełną napięcia atmosferę niepokoju. Cały świat zewnętrzny podpowiada, że zaraz nadejdzie tragedia. Trzeba się dobrze wsłuchać, aby usłyszeć to, co niewidzialne i ostateczne.

Maurice Maeterlinck "Intruz"

Przekład: Michał Zdunik

Reżyseria: Michał Zdunik

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Michał Zdunik


Obsada: 

Kazimierz Kaczor, Andrzej Mastalerz, Przemysław Stippa, Justyna Kowalska, Magdalena Jaworska, Marta Maria Wiśniewska,

Muzyka w wykonaniu zespołu w składzie:

Marianna Zagrodzka - wibrafon

Antoni Wojciechowski - wiolonczela

Katarzyna Wesołowska - fortepian


Na słuchowisko "Intruz" zapraszamy w czwartek (03.06) tuż po godz. 21.00.