Teatr Polskiego Radia

Człowiek spod kaloryfera

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 08:00
W najbliższy czwartek 14 kwietnia zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Zofii Posmysz  pt."Człowiek spod kaloryfera" w adaptacji i reżyserii Leny Frankiewicz.
Lidia Sadowa, Marcin Bosak
Lidia Sadowa, Marcin Bosak Foto: W. Kusiński

Dla wypuszczonego niedawno z więzienia Gabriela nie ma miejsca w społeczeństwie, które nie chce mu zaufać i dać drugiej szansy. Mężczyzna mieszka na klatce schodowej Kamili – neurotycznej dziennikarki, która ma problem z alkoholem i relacjami damsko-męskimi. Pochodzący z dwóch skrajnie odmiennych światów bohaterowie zbliżają się do siebie, pozbywają uprzedzeń i przewartościowują sposób widzenia otoczenia. Ale historia, która do pewnego momentu zdaje się rozwijać wedle schematu komedii romantycznej, nie kończy się bynajmniej happy endem- autorka dramatu funduje bowiem słuchaczom kilka dramaturgicznych „przewrotek”, które sprawiają, że bohaterowie pokazują inne oblicza, a relacje pomiędzy nimi ulegają zmianie. Sztuka ostatecznie okazuje się traktatem o naturze zła i strachu – wprawdzie mocno osadzonym we współczesnych realiach i osnutym wokół ulubionych tematów Posmysz (analizy dynamiki życia w parze widzianego z perspektywy kobiety, dążenia do awansu społecznego, obowiązków spoczywających na inteligencji), ale uniwersalnym i ponadczasowym. (z opracowania Anny R. Burzyńskiej)

„Jeżeli naprawdę jesteście go [niepokoju moralnego] pozbawieni, to ja go wam przywrócę”. Być może nie jest nadużyciem uznanie tego zdania za dewizę samej Zofii Posmysz. Napisany w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia "Człowiek spod kaloryfera" okazuje się być zaskakująco ponadczasowym tekstem, wchłaniającym jak gąbka dzisiejszy kontekst sytuacji uchodźczej i rozmaitych postaw społeczeństwa wobec tego kryzysu i przesycając ją owym "moralnym niepokojem". Nagranie naszego słuchowiska 14 lutego przebiegało w bardzo rozwibrowanej temperaturze uczuciowej i dużym zaangażowaniu całej obsady, nikt jednak nie przypuszczał, że dziesięć dni później opisane przez autorkę wydarzenia nabiorą tak realnego kształtu. (Lena Frankiewicz)

 

Zofia Posmysz „Człowiek spod kaloryfera”

Adaptacja: Lena Frankiewicz

Reżyseria: Lena Frankiewicz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Michał Tokaj

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska 

Obsada:

Lidia Sadowa, Marcin Bosak, Lena Frankiewicz, Monika Obara, Oskar Hamerski

 

Na słuchowisko "Człowiek spod kaloryfera" zapraszamy w czwartek (14.04) tuż po godz. 21.00.