Teatr Polskiego Radia

Siedemnasty albo traktat o nieistnieniu poszczególnym

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 08:00
W najbliższy czwartek 5 stycznia, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Mariusza Cieślika "Siedemnasty albo traktat o nieistnieniu poszczególnym" w reżyserii autora.
Sławomir Orzechowski, Jarosław Gajewski
Sławomir Orzechowski, Jarosław GajewskiFoto: W. Kusiński

18 września 1939 roku Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witkacy, na wieść o wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej popełnił samobójstwo. Pisarz, malarz, filozof był świadkiem rewolucji i uważał, że to właśnie bolszewicy zniszczą cywilizację Zachodu. Co by było gdyby 17 września, uciekając przed wojskami niemieckimi na Kresy, spotkał się ze swoim przyjacielem Bruno Schulzem – zastanawia się w swojej sztuce Mariusz Cieślik. O czym mogli rozmawiać w tych godzinach, kiedy nadchodził koniec świata, który znali? Dwóch wielkich artystów, czołowych pisarzy XX wieku, przyjaźniło się, mimo że różniło ich wszystko. Pochodzenie, poglądy, upodobania estetyczne, podejście do sztuki. Z czego wynikały odmienne wizje świata i człowieka. I o tym wszystkim mogliby rozmawiać, gdyby spotkali się 17 września 1939. A kim jest ten trzeci, który raz przedstawia się jako juhas z Zakopanego, innym razem jako ukraiński chłop, a jeszcze innym jako kamerdyner z kresowego pałacu? Jaką odgrywa rolę w starciu dwóch niezwykłych indywidualności? I jak ta historia może się skończyć?  Na te pytania odpowie „Siedemnasty albo traktat o nieistnieniu” w reżyserii Mariusza Cieślika z udziałem Jarosława Gajewskiego, Szymona Kuśmidera i Sławomira Orzechowskiego. 


Mariusz Cieślik "Siedemnasty albo traktat o nieistnieniu poszczególnym"

Reżyseria: Mariusz Cieślik

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Salaber 

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Jarosław Gajewski, Sławomir Orzechowski, Szymon Kusmider


Na słuchowisko "Siedemnasty albo traktat o nieistnieniu poszczególnym" zapraszamy w czwartek (05.01.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR