Teatr Polskiego Radia

Ikona - rzecz o Jerzym Nowosielskim

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 08:00
W najbliższą niedzielę 8 stycznia 2023 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Piotra Skotnickiego z cyklu „Patroni 2023” pt. „Ikona - rzecz o Jerzym Nowosielskim” w reżyserii autora.
Dominika Kluźniak, Henryk Talar
Dominika Kluźniak, Henryk TalarFoto: W. Kusiński

Przyjaciel Nowosielskiego, Tadeusz Różewicz, pisał o nim, że był rozdarty między dwiema miłościami, „niebiańską” i „ziemską”, czasem przypominał anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni…

O Jerzym Nowosielskim można powiedzieć wiele - współczesny ikonopisarz, malarz abstrakcyjny, architekt wnętrz sakralnych, scenograf teatralny, filozof, teolog balansujący między sacrum a profanum, między „ziemskim piekłem”, a utraconym rajem, do którego pragnął powrócić poprzez sztukę. Nowosielski wydaje się wymykać wszelkim opisom, raz jako uduchowiony prorok, innym znów razem gorszyciel, wręcz heretyk. Ta trudność jednoznacznego ujęcia wybitnego artysty-myśliciela objawia się choćby w strukturze samego słuchowiska, które stopniowo ulega dekonstrukcji. Czy w natchnionych pesymizmem wizjach Nowosielskiego kryje się jakaś nadzieja?


Piotr Skotnicki "Ikona - rzecz o Jerzym Nowosielskim" 

Reżyseria: Piotr Skotnicki

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Muzyka: Piotr Skotnicki 

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska   

Obsada:

Henryk Talar, Dominika Kluźniak, Anna Chodakowska, Andrzej Mastalerz, Mateusz Kwiecień i inni.

 

Na słuchowisko "Ikona - rzecz o Jerzym Nowosielskim " zapraszamy w niedzielę (08.01.) tuż po godz. 21.00 Program 1 PR