Teatr Polskiego Radia

Kto otworzy drzwi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 08:00
W najbliższą niedzielę 15 stycznia 2023 zapraszamy do radiowej Jedynki na kolejne premierowe słuchowisko z cyklu "Współczesna dramaturgia Ukrainy" autorstwa Nedy Neżdany  pt."Kto otworzy drzwi" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.
Wiktoria Gorodeckaja, Marta Wągrocka
Wiktoria Gorodeckaja, Marta Wągrocka Foto: W. Kusiński

Do kostnicy, w której pracuje Wira, po suto zakrapianej imprezie omyłkowo trafia wzięta za zmarłą Dziewczyna – Wika. Sytuacja się komplikuje – czy Wira przypadkiem sama nie jest trupem? A może obie nie żyją i znalazły się w czyśćcu? Czy żyją, ale padły ofiarą spisku? A może wybuchła wojna? Za tym ostatnim rozwiązaniem przemawiają zamknięte drzwi wyjściowe i tajemnicze telefony, które podsuwają kobietom coraz bardziej absurdalne uzasadnienia ich uwięzienia. Nie wiadomo, kto wydzwania do kostnicy i czy wysłanych ludzi należy się obawiać, czy wyczekiwać z nadzieją na ratunek. Nie mogąc podjąć decyzji, która z tych możliwości jest prawdziwa, kobiety w panice próbują dostosować się do niejasnej sytuacji. Bohaterki miotają się między sprzecznymi emocjami, jakby były ofiarami eksperymentu.

Groteskowa czarna komedia ukraińskiej dramatopisarki Nedy Neżdany łączy beckettowską sytuację życia „na końcu” z kafkowską paranoją. Pisany w burzliwym okresie po Pomarańczowej Rewolucji utwór jest pełen aluzji, które układają się w obraz Ukrainy w absurdalnym groteskowym rozpięciu między liberalnym Zachodem a autorytarną, skorumpowaną Rosją. Dziś, w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, absurdalna komedia Neżdany nabrała bardziej gorzkiego znaczenia:

"Mamy tu kilka możliwości: jeszcze trup, już trup i po prostu trup. Pewnie musimy czekać, póki po nas nie przyjdą. Czy pani wie, ilu teraz ludzi ginie? Tu na pewno jest jakaś kolejka".

Wojna nie do końca dzieli ludzi na poległych i tych, którzy przetrwali – ci drudzy też w pewnym sensie nie żyją.

Adaptator i reżyser Waldemar Modestowicz zaprosił do słuchowiska dwie znakomite aktorki: Wiktorię Gorodecką i Martę Wągrocką, które wcieliły się w dwie bohaterki komedii. Muzykę skomponował Piotr Moss, a całość po mistrzowsku zrealizował akustycznie Andrzej Brzoska.


Neda Neżdana „Kto otworzy drzwi”

Tłumaczenie: Jerzy Czech

Adaptacja: Waldemar Modestowicz

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Piotr Moss 

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska   

Obsada:

Wiktoria Gorodeckaja, Marta Wągrocka


Na słuchowisko "Kto otworzy drzwi " zapraszamy w niedzielę (15.01.) tuż po godz. 21.00 Program 1 PR