Teatr Polskiego Radia

Monument Rapaporta

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 08:00
Z okazji 80-tej rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, w najbliższą niedzielę, 23 kwietnia, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Tomasza Skilera pt. „Monument Rapaporta” w reżyserii Dobrosławy Bałazy.
Dorota Landowska, Wojciech Malajkat
Dorota Landowska, Wojciech MalajkatFoto: Cezary Piwowarski/PR

W niezwykle ważną rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim  przypominamy postać Natana Rapaporta, twórcy wstrząsającego w swej wymowie pomnika Bohaterów Getta. Z zabudowy Dzielnicy Zamkniętej, która obejmowała niemal jedną trzecią śródmieścia Warszawy, nie ocalało nic. Symbolem męczeństwa, zagłady oraz bezprzykładnego bohaterstwa bojowników Getta z roku 1943, stał się ten monument, który siłą swego wyrazu artystycznego i emocjonalnego poraża do dziś, wywierając na każdym piorunujące wrażenie. Zbudowany z cegieł, wydobytych ze zburzonych kamienic Muranowa oraz z labradorytu, zakupionego w 1947 roku dla Warszawy przez społeczność żydowską Szwecji. Szczególnie piękny kamień, posiadający odcienie ciepłego brązu i grafitowej, zimnej szarości, pochodził ze szwedzkich fiordów z okolic Hunnebostrand i był wstępnie obrobiony w roku 1942 dla Brekera, nadwornego rzeźbiarza Hitlera, z przeznaczeniem na pomnik wodza III Rzeszy. Pomnik ów miał stanąć w Warszawie przed Volkshalle na Placu Zamkowym, wzniesionej, jak planowali Niemcy, po zburzeniu Zamku. Stało się jednak inaczej, co poczytywano za fakt niezwykle symboliczny, i w roku 1948 kamień posłużył Rapaportowi do stworzenia wstrząsającego, wspaniałego pomnika, który pozostaje do dziś dnia jednym z najważniejszych symboli Warszawy.


Tomasz Skiler "Monument Rapaporta"

Reżyseria: Dobrosława Bałazy 

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Dorota Landowska, Kinga Tabor, Wojciech Malajkat, Włodzimierz Press, Stefan Knothe, Mirosław Wieprzewski, Wojciech Machnicki, Robert Czebotar, Waldemar Barwiński, Piotr Makarski


Na słuchowisko "Monument Rapaporta" zapraszamy w niedzielę (23.04.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR