Teatr Polskiego Radia

Ucieczka

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 08:00
Z okazji 80-tej rocznicy rocznicy ucieczki Witolda Pileckiego z obozu koncentracyjnego Auschwitz, w najbliższą sobotę, 29 kwietnia, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Przemysława Wyszyńskiego pt. „Ucieczka” w reżyserii autora.
Kadr z nagrania słuchowiska Ucieczka
Kadr z nagrania słuchowiska "Ucieczka"Foto: Przemysław Chmielewski/PR

19 września 1940 Witold Pilecki podczas łapanki na warszawskim Żoliborzu dobrowolnie zgłosił się do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Z powodzeniem prowadził tam działania wywiadowcze, które doprowadziły do utworzenia siatki konspiracyjnej nazwanej przez Pileckiego Związek Organizacji Wojskowej na terenie obozu na wzór organizacji wojskowej Tajnej Armii Polskiej. Celem stworzonej przez niego organizacji było „podtrzymywanie na duchu kolegów, przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu, potajemne zdobywanie żywności i odzieży oraz jej rozdzielanie, przekazywanie wiadomości poza druty KL Auschwitz, przygotowanie własnych oddziałów do opanowania obozu podczas ewentualnego zaatakowania go z zewnątrz przez oddziały partyzanckie, z równoczesnym zrzutem broni i siły żywej (desant).”

Pilecki przedostał się do niemieckiego obozu koncentracyjnego w celu skontaktowania się z uwięzionymi członkami organizacji TAP, zebrania informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania oraz zorganizowania wewnątrz ruchu oporu. Celem tej akcji było uwolnienie więźniów przez ucieczkę, a także w późniejszej fazie zbrojnej przejęcie całego obozu. W tym czasie niewiele było wiadomo o warunkach panujących w obozie. Dopiero raporty przesłane przez Pileckiego do kierownictwa Armii Krajowej i Aliantów ujawniły prawdę o tym miejscu. Po dwóch latach i siedmiu miesiącach działalności w obozie w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, tuż po Wielkanocy,  Witold Pilecki, Jan Redzej i Edward Ciesielski dokonali brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz. Osiemdziesiąt lat później, w sobotę 29 kwietnia o 21:00 w Teatrze Polskiego Radia słuchowisko „Ucieczka” będzie wspomnieniem tego wydarzenia.


Przemysław Wyszyński "Ucieczka"

Reżyseria: Przemysław Wyszyński 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Przemysław Wyszyński

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Kamil Pruban, Mateusz Kwiecień, Sławomir Grzymkowski, Maciej Wyczański, Mirosław Wieprzewski, Mateusz Weber oraz Grzegorz Kwiecień jako Witold Pilecki


Na słuchowisko "Ucieczka" zapraszamy w sobotę (29.04.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR