Teatr Polskiego Radia

Powieść dla Hollywoodu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 08:00
W najbliższą niedzielę, 14 maja, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Hanny Krall pt. „Powieść dla Hollywoodu” w adaptacji i reżyserii Magdaleny Małeckiej – Wippich.
Wiktoria Gorodeckaja, Joanna Halinowska
Wiktoria Gorodeckaja, Joanna HalinowskaFoto: Przemysław Chmielewski/PR

Czy istnieje recepta na utwór literacki o Holokauście?

Izolda Regensberg, zwraca się do Hanny Krall, aby ta opisała jej losy. Po co pani ta książka? – pyta Izoldę potencjalna autorka. Na co Izolda z rozbrajającą szczerością odpowiada: „Ta książka jest mi potrzebna na film, pani Haniu. Książka powinna stać się światowym hitem, a film powinien powstać w Hollywood.”

„Ale żadna z moich książek nie stała się światowym hitem” – oponuje Krall, próbując wycofać się z tej niedorzecznej propozycji. Mimo to, w końcu podejmuje wyzwanie. Oprócz prozaicznego powodu, jakim jest zdobycie pieniędzy na odwiedziny córki, która wyemigrowała za Ocean, za jej decyzją kryje się to, co dla autora najważniejsze.  Życie Izoldy, rzeczywiście okazuje się doskonałym materiałem literackim.

Jednak, czy uda jej się spełnić oczekiwania bohaterki i napisać gruby „buch”? A jeśli to, co ma tak naprawdę opisać, wymyka się słowom i staje się niemożliwe do opisania?


Hanna Krall „Powieść dla Hollywoodu”

Adaptacja: Magdalena Małecka – Wippich 

Reżyseria: Magdalena Małecka – Wippich  

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Magdalena Małecka – Wippich 

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Wiktoria Gorodeckaja, Joanna Halinowska, Oskar Hamerski

 

Na słuchowisko "Powieść dla Hollywoodu" zapraszamy w niedzielę (14.05.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR