Teatr Polskiego Radia

Żegnaj Norwidzie!

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 08:00
W najbliższą niedzielę, 21 maja, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Piotra Skotnickiego pt. „Żegnaj Norwidzie!” w reżyserii autora.
Kadr z nagrania słuchowiska Żegnaj Norwidzie
Kadr z nagrania słuchowiska "Żegnaj Norwidzie!"Foto: Polskie Radio

"Cyprian Norwid zasłużył na dwie rzeczy od Społeczeństwa Polskiego: to jest aby oneż społeczeństwo nie było dlań obce i nieprzyjazne”  - taką myśl zawarł w swoim ostatnim liście wielki poeta. 

Umierał w chorobie, nędzy, zgorzknieniu i samotności, zapomniany przez świat, niedoceniony i niezrozumiany, czy wręcz niezrozumiały. Dopełnieniem dramatu wydaje się spalenie po śmierci Norwida wielu jego pism przez personel Domu Św. Kazimierza (przytułku dla ubogich polskich weteranów i sierot). Tam, na peryferiach Paryża, poeta spędził ostatnie lata życia rozpamiętując niepowodzenia, niespełnienia, zaprzepaszczenia, mierząc się z własnymi demonami...

Pochowany w zbiorowej mogile, ostatecznie doczekał się symbolicznego pochówku na Wawelu w krypcie Wieszczów (choć dopiero w 180 rocznicę swych urodzin). Urna z ziemią z grobu poety została umieszczona obok nagrobków Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.


Piotr Skotnicki "Żegnaj Norwidzie!"

Reżyseria: Piotr Skotnicki  

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Muzyka i wykonanie: Piotr Skotnicki

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Mariusz Bonaszewski (Norwid), Joanna Trzepiecińska (Maria Kalergis), Sławomira Łozińska (Matka przełożona), Jerzy Zelnik (Tomasz Olizarowski), Janusz Rafał Nowicki (Powstaniec listopadowy), Sławomir Orzechowski (Powstaniec styczniowy), Bartosz Obuchowicz (Robotnik)

 

Na słuchowisko "Żegnaj Norwidzie!" zapraszamy w niedzielę (21.05.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR