Teatr Polskiego Radia

Turecka tabakierka

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 08:00
W najbliższą sobotę, 9 września, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Tomasza Skilera i Tomasza Zaperta pt. „Turecka tabakierka” w reżyserii Tomasza Zacharewicza.
Kadr z nagrania słuchowiska Turecka tabakierka
Kadr z nagrania słuchowiska "Turecka tabakierka" Foto: Przemysław Chmielewski/PR

Odsiecz wiedeńska jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiego oręża, a i polskiej historii. "Bóg i Pan nasz, na wieki błogosławiony, dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały."  - pisał król Jan III do swej Marysieńki nazajutrz po odniesionej victorii. Bitwę wiedeńską, zarówno pod względem rozmiarów, jak i znaczenia strategiczno-politycznego, zalicza się do najważniejszych bitew w dziejach Europy. W lecie 1682 roku Turcja rozpoczęła przygotowania do wojny z Austrią. 14 lipca 1683 roku Turcy oblegli austriacką stolicę. Do króla Jana III Sobieskiego przybył poseł austriacki z prośbą o szybką pomoc. Na podstawie zawartego przymierza polski król obiecał odsiecz. Bitwa rozpoczęła się rankiem 12 września 1683 roku. Impet, z jakim polska husaria runęła na wojska tureckie był tak potężny, że poszły one w rozsypkę, a wielki wezyr rzucili się do ucieczki. Zwycięstwo było pełne, a Wiedeń ocalony. Zwycięstwo pod Wiedniem nie tylko ocaliło stolicę Austrii, lecz oznaczało również załamanie się całej agresji osmańskiej w Europie. Sobieski jako dowódca wykazał duży talent, w umiejętny sposób kierując przebiegiem walki. W rocznicę wielkiego polskiego triumfu zapraszamy na premierę słuchowiska p.t. "Turecka tabakierka". Na tle tych niepoślednich historycznych wydarzeń przedstawiono też życie zwykłych ludzi, uwikłanych w wielką historię.

Z pewnością nie zabraknie wielu mocnych wrażeń!


Tomasz Skiler, Tomasz Zapert "Turecka tabakierka" 

Reżyseria: Tomasz Zacharewicz  

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Skotnicki

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Piotr Grabowski, Joanna Jeżewska, Sławomir Pacek, Mariusz Ostrowski, Arkadiusz Janiczek, Bartosz Obuchowicz, Leon Charewicz, Mikołaj Wachowski, Zbigniew Konopka, Krzysztof Wakuliński, Martin Finch

 

Na słuchowisko "Turecka tabakierka" zapraszamy w sobotę (09.09.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR