Teatr Polskiego Radia

Kwiaty Pani Zofii

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 08:00
W najbliższą sobotę, 23 września, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Rafała Skąpskiego i Tomasza Skilera „Kwiaty Pani Zofii” w reżyserii Dobrosławy Bałazy.
Grażyna Barszczewska
Grażyna BarszczewskaFoto: W. Kusiński

„Kwiaty pani Zofii” to domknięcie cyklu słuchowisk opartych na wspomnieniach Zofii z Odrowąż Pieniążków Skąpskiej. Poprzednie dwa zatytułowane były „Dziwne jest serce kobiece” oraz „Kobieta i wojna”. Wspomnienia ukazały się w trzech tomach, pod łącznym tytułem „Dziwne jest serce kobiece”; obejmują one lata 1900-1961, choć w reminiscencjach autorka sięga czasów powstania styczniowego. „Kwiaty pani Zofii” oparte są na tomie trzecim wspomnień dotyczącym lat powojennych. Fascynacja autorki przyrodą, uprawą kwiatów i warzyw, przeżywaniem muzyki i lektur, przeplata się z refleksjami nad życiem, przemijaniem i samotnością. Jednocześnie jest to swoisty dokument odzwierciedlający powojenną historię Polski i życia inteligencji w całkowicie zmienionych realiach politycznych, gospodarczych i społecznych. Trzytomowa publikacja zyskała najwyższe oceny ze strony Józefa Hena, Wiesława Myśliwskiego i Eustachego Rylskiego.  

 

Rafał Skąpski, Tomasz Skiler "Kwiaty Pani Zofii" 

Reżyseria: Dobrosława Bałazy  

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Grażyna Barszczewska, Krzysztof Wakuliński, Ewa Serwa, Robert Czebotar, Mirosław Wieprzewski, Jarosław Domin, Piotr Makarski

 

Na słuchowisko "Kwiaty Pani Zofii" zapraszamy w sobotę (23.09.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR