Teatr Polskiego Radia

Moniza Clavier

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 08:00
W najbliższą sobotę, 28 października, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Sławomira Mrożka pt.„Moniza Clavier” w adaptacji i reżyserii Darii Kopiec.
Miron Jagniewski jako Mrożek
Miron Jagniewski jako MrożekFoto: Daria Kopiec

Znakomite opowiadanie Mrożka to nie tylko wielki temat literatury "szyderczej", to także wielki temat literatury w ogóle. "Moniza Clavier" włącza się w nurt literackich rozrachunków z polskością. Przedstawia ona naszego rodaka przebywającego w Wenecji. Traf chciał, że zupełnie przypadkiem spotyka on słynną aktorkę Monizę Clavier, która okazuje mu swoje zainteresowanie. Wkrótce owa "schematyczna" sytuacja przeradza się w klasyczny romans. Bohater, typowa "dusza słowiańska", trafia do ekskluzywnego grona arystokracji Zachodu, zafascynowanej jego orientalnością. Musi on to zainteresowanie za wszelką cenę podtrzymać. Stopniowo wchodzi w rolę kochanka, przybysza ze wschodnich stepów, cierpiętnika (za wolność, jakże by inaczej, toż Polak doświadczył wiele). Powraca tutaj problem samookreślenia w sytuacji, gdy nie możemy ani nie potrafimy określić się wobec innych. Zabawne, ironiczne, momentami gorzkie opowiadanie.


Sławomir Mrożek "Moniza Clavier"   

Adaptacja: Daria Kopiec

Reżyseria: Daria Kopiec

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Aleksandra Gronowska

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Miron Jagniewski (Mrożek) Martyna Byczkowska, Monika Buchowiec, Małgorzata Mikołajczak, Joanna Sokołowska, Stefan Knothe, Kamil Mróz, Konrad Szymański, Karol Wróblewski


Na słuchowisko "Moniza Clavier" zapraszamy w sobotę (28.10.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR