Teatr Polskiego Radia

Dwa pukle włosów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 08:00
W najbliższą sobotę, 27 stycznia, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Marty Rebzdy pt. „Dwa pukle włosów” w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Dwa pukle włosów
Dwa pukle włosówFoto: Marta Rebzda

Dawno, dawno temu…

Zostały po nich dwa pukle włosów. Są przechowywane w małym bezkwasowym pudełku. Dłuższy pukiel włosów, ten jaśniejszy, należał do Mali. Krótki, ciemniejszy, do Edka. W zbiorach Muzeum Auschwitz-Birkenau znajdują się od 1969 r. To dar od Wiesława Kielara, przyjaciela Edka, również bohatera tej opowieści.

Dawno, dawno temu…

Wydawało się to niemożliwe w obozie, wśród dymiących krematoriów. U niektórych nawet budziło niesmak… Ale życie jest życiem… Pragnęli siebie… Któregoś dnia zamarzyła im się wolność. Uciekli w czerwcu 1944r. Dwa tygodnie później zostali schwytani i przywiezieni do obozu. Trafili do bloku numer 11. Co wieczór, by dać Mali znać, że żyje, Edek śpiewał jej włoską piosenkę.

Dawno, dawno temu…

Miłość nie ma granic. Tak jak i opowiadanie o niej. To opowieść bez początku i końca. Niezliczone „dawno, dawno temu”. Opowiadanie w opowiadaniu. Bez końcowej kropki. Bez Amen.

Słuchowisko powstało na podstawie książki „Anus Mundi” Wiesława Kielara oraz relacji świadków, udostępnionych przez Muzeum Auschwitz-Birkenau. O puklach włosów opowiadała Agnieszka Sieradzka, kurator zbiorów artystycznych Muzeum Auschwitz.

W nagraniach dokumentalnych, zrealizowanych przez Agatę Rakowiecką, wystąpiła Halina Birenbaum.


Marta Rebzda "Dwa pukle włosów"

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Piotr Moss

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Karolina Gruszka (MALA ZIMETBAUM), Fabian Kocięcki (EDEK GALIŃSKI), Antoni Pawlicki (WIESŁAW KIELAR), Anna Grycewicz (ANNA PALARCZYK), Olga Sarzyńska (ZOFIA BATOR), Maciej Maciejewski (CZESŁAW LENCZEWSKI / NIEMIEC 1), Przemysław Sadowski (ARTUR KRZETUSKI / NIEMIEC 2), Mateusz Rusin (BOLESŁAW STAROŃ / GŁOS MĘSKI)


Na słuchowisko "Dwa pukle włosów" zapraszamy w sobotę (27.01.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR