Teatr Polskiego Radia

Rododendron z ulicy Freta

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 08:00
W najbliższą sobotę, 10 lutego, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Tomasza Skilera pt. „Rododendron z ulicy Freta ” w reżyserii Dobrosławy Bałazy.
Twórcy słuchowiska Rododendron z ulicy Freta
Twórcy słuchowiska "Rododendron z ulicy Freta"Foto: Krzysztof Świeżak/PR

Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk, to polscy laureaci Nagrody Nobla. Cztery panie i czterech panów zdobyło najwyższy laur w dziedzinach, którym poświęcili swe życie i pracę naukową bądź artystyczną. Jednakże jedynie Maria Skłodowska otrzymała tę najbardziej prestiżową nagrodę na świecie aż dwa razy. Nagrody z literatury, których jest na tej liście najwięcej, mają ogromne znaczenie dla kultury naszego kontynentu, niemniej praca naukowa Skłodowskiej i jej odkrycia stały się własnością oraz dobrodziejstwem dosłownie całej ludzkości, bez żadnych ograniczeń i barier. Słuchowisko Tomasza Lerskiego, napisane dla Teatru Polskiego Radia,  powstało w związku z przypadającym niedawno jubileuszem 120-lecia przyznania pierwszej nagrody komitetu noblowskiego, wręczonej Marii Skłodowskiej-Curie przez króla Szwecji.  Słuchowisko przedstawia zarówno ten tak ważny moment w życiu polskiej uczonej, ale też jej drogę, z pewnością nie usłaną różami, która doprowadziła ją do tego światowego sukcesu. Kontrapunktem jest dla tej opowieści współczesność i losy absolwentów jednego z warszawskich liceów, noszących imię polskiej noblistki.


Tomasz Skiler "Rododendron z ulicy Freta"

Reżyseria: Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Marta Lipińska, Katarzyna Tatarak, Aleksandra Kowalicka, Krzysztof Wakuliński, Wojciech Machnicki, Robert Czebotar, Klaudiusz Kaufmann, Przemysław Niedzielski

 

Na słuchowisko "Rododendron z ulicy Freta" zapraszamy w sobotę (10.02.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR