Teatr Polskiego Radia

Śpiewnik domowy słuchowisko muzyczne według pieśni Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 08:00
W najbliższą sobotę, 2 marca, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Stanisława Moniuszki pt. „Śpiewnik domowy” w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.
Kadr z nagrania słuchowiska Śpiewnik domowy
Kadr z nagrania słuchowiska "Śpiewnik domowy"Foto: Cezary Piwowarski/PR

Śpiewnik domowy to słuchowisko muzyczne według pieśni Stanisława Moniuszki do słów Włodzimierza Wolskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Józefa Bohdana Zaleskiego, Jana Czeczota, Władysława Syrokomli, Teofila Lenartowicza, Jana Chodźki, Adama Mickiewicza i Jana Zachariasiewicza.

Pieśni Stanisława Moniuszki kojarzą nam się raczej z koncertami muzyki poważnej, na których prezentują je śpiewacy operowi. Tymczasem Moniuszko tworzył swoje śpiewniki z myślą o zwykłych Polakach, po to, by śpiewali je w domach przy najrozmaitszych codziennych okazjach. Słuchowisko Jerzego Machowskiego jest subiektywnym wyborem pieśni ojca polskiej opery w nowych aranżacjach Ignacego Zalewskiego i bynajmniej nieklasycznych interpretacjach znakomitych aktorów (m.in. Mariana Opani, Małgorzaty Niemirskiej, Katarzyny Zielińskiej, Krzysztofa Szczepaniaka czy Marcina Januszkiewicza). Pieśniom towarzyszą typowe dla teatru radiowego środki, tworzące dla utworów Moniuszki współczesny kontekst.

W tym wydaniu „Śpiewnik domowy” to zestaw piosenek „na dziś” - takich, które mówią coś o naszej współczesności, wchodzą z nią w dialog, komentują ją lub nawet krytykują. Okazuje się, że od muzyki Moniuszki oraz od tekstów poetów takich jak m. in. Władysław Syrokomla, Jan Czeczot czy Teofil Lenartowicz wcale nie dzieli nas tak wiele, jak byśmy przypuszczali.


Stanisław Moniuszko "Śpiewnik domowy"

Adaptacja: Jerzy Machowski

Reżyseria: Jerzy Machowski

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka i wykonanie: Ignacy Zalewski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Mateusz Jakubiec, Marcin Januszkiewicz, Teresa Kowalik, Tetiana Malkova, Małgorzata Niemirska, Marian Opania, Paweł Paprocki, Krzysztof Szczepaniak, Katarzyna Zielińska

 

Na słuchowisko "Śpiewnik domowy" zapraszamy w sobotę (02.03.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR