Teatr Polskiego Radia

Stan euforii

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 08:00
W najbliższą niedzielę, 10 marca, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Piotra Skotnickiego pt. „Stan euforii”  w reżyserii autora.
Kadr z nagrania słuchowiska Stan euforii
Kadr z nagrania słuchowiska "Stan euforii"Foto: Wojciech Wójcicki

Science fiction to gatunek coraz bardziej doganiany przez rzeczywistość. W ostatnim czasie oswajamy lęki związane z rozwojem tak zwanej sztucznej inteligencji. Z jednej strony żadna technologia sama w sobie nie jest ani dobra ani zła. A jeśli nabierze zbyt wielu cech ludzkich? Czy stanie się wówczas dla nas zagrożeniem? Czy stworzy nowego człowieka, tym samym ostatecznie kończąc ewolucję Homo sapiens? Francis Fukuyama już przed dwiema dekadami wieszczył nadejście ery posthumanistycznej. Istotnie, wydaje się, iż od momentu, gdy aktywnie zaczęliśmy ingerować w ludzki genom, tradycyjnie pojmowana teoria naturalnego doboru, czy raczej selekcji naturalnej, jako mechanizmu losowej wymiany genów, przestała mieć rację bytu w odniesieniu do gatunku Homo sapiens.

A więc nasza ewolucja dobiegła końca i to człowiek człowiekowi zgotował ten los. Główny bohater budzi się w obcym miejscu. Niczego nie pamięta. Nie wie kim jest i co tu robi. Do tego zdaje się balansować na granicy jawy i snu. Pytania egzystencjalne pozostają bez jednoznacznych odpowiedzi, a poczucie śmiertelnej pułapki, w jakiej się znalazł, jest coraz bardziej dojmujące. Autor słuchowiska kreśli mroczną wizję przyszłości mieszczącą się w nurcie fatalistycznego futuryzmu. Czy rzeczywiście nie ma żadnej nadziei?

UWAGA! Słuchowisko stworzone w technologii „AI-Free”, czyli wyłącznie naturalnymi siłami ludzkiego umysłu, bez wspomagania się tak zwaną sztuczną inteligencją.


Piotr Skotnicki "Stan euforii"

Reżyseria: Piotr Skotnicki

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka i wykonanie: Piotr Skotnicki

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska 

Obsada:

Piotr Adamczyk, Andrzej Ferenc, Monika Pikuła, Anna Cieślak

 

Na słuchowisko "Stan euforii" zapraszamy w niedzielę (10.03.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR