Polskie Radio
Section05
Anna Cieślak

Marek Hłasko powraca na "Scenę teatralną Trójki"

14 stycznia Marek Hłasko ukończyłby 90 lat, 14 czerwca minie 55. rocznica jego śmierci. Pisarz jest jednym z patronów roku 2024. W "Scenie teatralnej Trójki" przypomnieliśmy słuchowisko "Drugie zabicie psa", a o twórczości pisarza porozmawialiśmy z reżyserem Januszem Kukułą.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Scena Teatralna Trójki TEATR literatura Teatr Polskiego Radia Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Marek Hłasko Adam Woronowicz Janusz Kukuła Marcin Troński pr poleca

"Komu biły dzwony" - słuchowisko Kazimierza Orłosia w reżyserii Przemysława Wyszyńskiego

W ciągu kilku ostatnich lat w sprawie zachowania polskiego społeczeństwa w czasie II wojny światowej wobec zagłady Żydów obowiązywała - narzucona przez rządzących - teza o powszechnym udzielaniu pomocy i okazywaniu współczucia. Tymczasem prawda była inna. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Przemysław Wyszyński Lidia Sadowa Piotr Adamczyk Henryk Talar Mariusz Bonaszewski Szymon Kuśmider Andrzej Brzoska Beata Jankowska

"Komu biły dzwony". Słuchowisko Kazimierza Orłosia w Jedynce

W ciągu kilku ostatnich lat w sprawie zachowania polskiego społeczeństwa w czasie II wojny światowej wobec zagłady Żydów obowiązywała - narzucona przez rządzących - teza o powszechnym udzielaniu pomocy i okazywaniu współczucia. Tymczasem prawda była inna. W niedzielę 5 maja zaprosiliśmy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Kazimierza Orłosia pt. "Komu biły dzwony" w reżyserii Przemysława Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Przemysław Wyszyński Lidia Sadowa Piotr Adamczyk Henryk Talar Mariusz Bonaszewski Szymon Kuśmider Andrzej Brzoska Beata Jankowska

Marek Hłasko "Drugie zabicie psa". Premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce

Akcja utworu rozgrywa się w latach pięćdziesiątych w Izraelu. Opowiada o dwójce przyjaciół, dla których źródłem utrzymania są oszustwa matrymonialne. Powieść udowadnia nam, że życie jest teatrem – egzystencja dwóch mężczyzn wędrujących z psem polega na ciągłej grze. Robert i Jakub wyłudzają pieniądze od starzejących się spragnionych wielkiej miłości kobiet, spędzających wakacje w Izraelu. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Janusz Kukuła Agnieszka Szczepańczyk Piotr Skotnicki Adam Woronowicz Marcin Troński

Krajobraz utracony – erotyki Leśmiana na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Poezja rzadko pojawia się na "Scenie teatralnej Trójki", a erotyczna – wyjątkowo. Na pomysł zrealizowania słuchowiska poetyckiego na podstawie liryków miłosnych Bolesława Leśmiana wpadła Anna Cieślak, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, związana z Teatrem Polskiego Radia. Wyreżyserował je Darek Błaszczyk, dbający szczególnie o warstwę muzyczną słuchowisk.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Scena Teatralna Trójki Trójka Janusz Kukuła Andrzej Chyra Bolesław Leśmian poezja pr poleca

Piotr Skotnicki "Stan euforii". Premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce [POSŁUCHAJ]

Science fiction to gatunek coraz bardziej doganiany przez rzeczywistość. W ostatnim czasie oswajamy lęki związane z rozwojem tak zwanej sztucznej inteligencji. Z jednej strony żadna technologia sama w sobie nie jest ani dobra, ani zła. A jeśli nabierze zbyt wielu cech ludzkich? Czy stanie się wówczas dla nas zagrożeniem? Czy stworzy nowego człowieka, tym samym ostatecznie kończąc ewolucję Homo sapiens? 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Piotr Skotnicki Agnieszka Szczepańczyk Piotr Adamczyk Andrzej Ferenc Monika Pikuła Beata Jankowska sztuczna inteligencja AI pr poleca

"Tango" Mrożka w Teatrze Polskim. Opowieść o współczesnych problemach

- Ala jest dla mnie człowiekiem bez tożsamości. Chciałabym nie obronić tej postaci, chciałabym, żeby widz lub widzka, którzy przychodzą do teatru, pomyśleli sobie: "matko, nie chciałbym/nie chciałabym być nigdy takim człowiekiem, powykrzywianym na wszystkie strony" - tak o swojej postaci w spektaklu "Tango" mówiła aktorka Anna Cieślak, gość "Wybieram Dwójkę".
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek Teatr Polski w Warszawie Dwójka Jakub Kukla spektakl

"Blizny". O pracy przymusowej językiem sztuki

- Zdecydowaliśmy się użyć takiego kanału jak sztuka, bo uważamy, że zrozumienie fenomenu pracy przymusowej wymaga empatii; w związku z tym, jeśli będziemy mówić językiem sztuki, zostaniemy lepiej zrozumiani przez opinię publiczną. Warto też podkreślić, że nie zaprosiliśmy przypadkowych artystów, tylko osoby, które nas wspierają i rozumieją - mówiła w Dwójce o sztuce "Blizny" Irena Dawid-Olczyk, prezes La Strady - Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.
Zobacz więcej na temat:  handel ludźmi przestępczość Teatr Polskiego Radia spektakl Jakub Kukla Dwójka KULTURA

"Ta sztuka jest pewnego rodzaju awangardą". Anna Cieślak o "Savannah Bay"

Jej domami artystycznymi są Teatr Polski w Warszawie i Teatr Polskiego Radia. Właśnie premierowo zagrała w spektaklu "Baba Dziwo" na podstawie tragifarsy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, a już przygotowuje się do premiery głośnego spektaklu "Savannah Bay", w którym zagra wraz z Anną Polony i Ewą Domańską. W Programie 1 Polskiego Radia spotkaliśmy się z Anną Cieślak.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska

W poszukiwaniu "Pasażera" [POSŁUCHAJ]

14 kwietnia minęła ósma rocznica premiery słuchowiska Darka Błaszczyka na "Scenie Teatralnej Trójki" pod tytułem "Pasażer Luter". Przypadek sprawił, że postanowiliśmy właśnie teraz powtórzyć to słuchowisko. Przypadkiem także, w ubiegłą niedzielę, przypomnieliśmy inną "muzyczną" realizację tego reżysera, czyli "Dzień, w którym umarł Prokofiew".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Barbara Marcinik Dariusz Błaszczyk Łukasz Garlicki Marek Wiernik

Znamy nazwisko kolejnej celebrytki, która zaszczepiła się poza kolejnością. To partnerka Miszczaka

Anna Cieślak to kolejna znana osoba, która przyjęła poza kolejnością szczepionkę przeciwko COVID-19 - podał nieoficjalnie portal tvp.info. Aktorka ma 40 lat i nie należy do grupy "zero". Jest za to partnerką dyrektora programowego TVN Edwarda Miszczaka, który już wcześniej przyznał się do przyjęcia szczepionki.
Zobacz więcej na temat:  Edward Miszczak szczepienia pandemia COVID-19 szczepionka Koronawirus w Polsce POLSKA