Teatr Polskiego Radia

"Mała piętnastka" na "Scenie teatralnej Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 10:30
"Mała piętnastka. Legendy pomorskie" to słynny spektakl Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Tytuł wziął się od nazwy hufca harcerskiego z Łodzi, który na wakacje 1948 roku wybrał się na obóz w okolice Słupska.
Audio
  • "Scena teatralna Trójki" z 11 maja 2024 roku ze spektaklem "Mała piętnastka"
Mariusz Bonaszewski, Katarzyna Pałka i Anna Grochowska podczas nagrania słuchowiska
Mariusz Bonaszewski, Katarzyna Pałka i Anna Grochowska podczas nagrania słuchowiskaFoto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

O zakończonej katastrofą wyprawie Tomasz Man opowiedział prostymi środkami, łagodząc tragizm historii piosenkami harcerskimi w nowych aranżacjach. Sztuka stanowiła w zasadzie gotowy scenariusz radiowy. Kilka miesięcy po premierze w Słupsku w grudniu 2022 roku Tomasz Man zrealizował słuchowisko w Teatrze Polskiego Radia z oryginalną obsadą. Premiera odbyła się w Programie 1 PR. Teraz przedstawiamy słuchowisko na Scenie Teatralnej Trójki.

Naszym gościem był "na łączach" Dominik Nowak, dyrektor słupskiego teatru. Zapraszamy! Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

****

Śmierć harcerek na jeziorze Gardno 

Podczas obozu harcerskiego wychowawczyni, chcąc uatrakcyjnić pobyt swoim podopiecznym - członkiniom 15. Łódzkiej Żeńskiej Drużyny Harcerek im. "Zośki", nazywanej Małą Piętnastką, zorganizowała wycieczkę na łódkach przez jezioro Gardno.

Rybacy zgodzili się zabrać na pokład łodzi zbyt dużą liczbę pasażerów. Gdy jedna z łodzi zaczęła nabierać wody, część młodych harcerek przesadzono na drugą jednostkę, powodując jej przeciążenie. W sumie na jednostkach znalazły się 42 osoby, dwa razy więcej niż mogły one pomieścić. W efekcie obie łodzie zatonęły.

Na łodziach, które znajdowały się około kilometra od brzegu, nie było środków ratunkowych. Zginęło 21 dziewczynek i cztery osoby dorosłe. To najtragiczniejszy wypadek w całej historii polskiego harcerstwa. Słuchowisko jest próbą odtworzenia tych wydarzeń.

***

Tomasz Man "Mała piętnastka"   

Adaptacja: Tomasz Man

Reżyseria: Tomasz Man

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Muzyka: Tomasz Man

Aranżacja utworów muzycznych:
Cezary Reinert - piano
, Maciej Młóciński - kontrabas

Opieka wokalna: Agata Walczak

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska 

Obsada: Mariusz Bonaszewski, Bożena Borek, Anna Grochowska, Katarzyna Pałka 

====

Spektakl "Mała piętnastka" będzie można zobaczyć również na żywo podczas 64. Kaliskich Spotkań Teatralnych 16 maja 2024 roku

 

Zapraszamy do słuchania!