Teatr Polskiego Radia

Fortynbras się upił

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2011 12:00
Zapraszamy na premierę słuchowiska z cyklu Wielka Klasyka. Tragifarsę Janusza Głowackiego wyreżyserował Janusz Kukuła.
Emisja: 
2011-03-27 21:05   Program 1

Autor: 
Janusz Głowacki

Reżyseria: 
Janusz Kukuła
Realizacja: 
Andrzej Brzoska (słuchowisko w systemie Dolby Pro Logic 2)
Opracowanie muzyczne: 
Marian Szałkowski

Obsada: 
Piotr Fronczewski (Fortynbras)
Krzysztof Wakuliński (Mortynbras)
Stanisław Brudny (Duch Ojca)
Krzysztof Gosztyła (Sternborg)
Andrzej Chyra (Ośmiooki)
Wiktoria Gorodeckaja (Dagny)
Mariusz Bonaszewski (Hamlet)
Kazimierz Kaczor (Poloniusz)
Sławomir Pacek (Wartownik Pierwszy)
Tomasz Marzecki (Wartownik Drugi)
oraz
Marcin Troński
Andrzej Mastalerz
Adam Ferency
Jarosław Gruda
Krzysztof Banaszyk


Tragifarsa Fortynbras się upił, opowieść o wydarzeniach na dworze Hamleta, opowiedziana z norweskiego punktu widzenia, była pierwszą sztuka napisana przez Janusza Głowackiego na emigracji. To dramat o władzy, autor przyznaje, że skojarzenia, szczególnie wówczas, gdy w 1983 roku pisał tę sztukę, mogły być jednoznaczne politycznie.

„Napisałem Hamleta z norweskiego punktu widzenia, że Norwegia to superpower, w której panuje trup na tronie, taki Breżniew, a rządzą służby specjalne. A Dania to taki malutki kraj jak Polska, czekająca na inwazję. Służby norweskie likwidują całą dynastię, więc Fortynbras udaje alkoholika, żeby przetrwać. Ale alkoholika za długo się nie da udawać. Fortynbras oddaje Danie Norwegii, czy to z pogardy dla świata, czy widzi w nim jakąś szansę, czy z rezygnacji, czy z szyderczego żartu” – mówił o swojej sztuce Głowacki.

Dramat wystawiono wielokrotnie, m.in. w Londynie, Los Angeles, Sarajewie, Moskwie, Krakowie i nowojorskim Actors’ Studio. Realizacja tego dramatu w Teatrze Polskiego Radia zgromadziła znakomitych aktorów.

Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2 do odbioru za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu. Dla słuchaczy nie posiadających kina domowego jakość stereo bez zmian.