Polskie Radio
Section05
Norwegia

Nagroda Identitas 2023. Nominowani pisarze we wrześniu wyruszą do Arktyki

Znamy sześciu finalistów literackiej Nagrody Identitas 2023, którzy wezmą udział w warsztatach na norweskiej arktycznej wyspie Uløya. - Ta wyprawa z jednej strony jest podkreśleniem tego, co już zrobiło się w literaturze, ale patrzę też na to jako na miejsce, które może być miejscem inspiracji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Lebda, jedna z nominowanych.
Zobacz więcej na temat:  Nagroda Identitas literatura Magda Mikołajczuk Arktyka Norwegia

"Malarz Północy". Wystawa prac Odda Nerdruma w CSW Zamek Ujazdowski

Odd Nerdrum to jeden z najlepszych malarzy norweskich od czasów Edvarda Muncha. Wydarzeniem, które go ukształtowało, było ujrzenie obrazu Rembrandta "Sprzysiężenie Claudiusa Civilisa" w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Prace Nerdruma znajdują się w największych światowych galeriach, teraz przyszedł czas również na Polskę. 
Zobacz więcej na temat:  Centrum Sztuki Współczesnej wystawa Jakub Domoradzki Norwegia Odd Nerdrum

Ataki hakerskie w Norwegii. Ofiarą cyberprzestępców padło dwanaście ministerstw

- Systemy informatyczne dwunastu norweskich ministerstw padły ofiarą cyberataków - poinformował w poniedziałek rząd w Oslo. Traktujemy ten incydent bardzo poważnie - skomentował minister samorządów lokalnych i rozwoju regionalnego Sigbjorn Gjelsvik, cytowany przez portal dziennika "Aftenposten". Liczba cyberataków w Norwegii potroiła się w latach 2019-2021, a w 2022 roku była podobna do liczba zagrożeń była podobna do tej z ubiegłych lat. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Norwegia cyberprzestępczość hakerzy haker

◑ Nocny reportaż: Nils Petter Molvær| «Muzyka tradycyjna nie jest muzyką do zarabiania pieniędzy»

Dziś będziemy poruszać się po dziwnych, jazzowych przestrzeniach, miksować elektronikę z instrumentami akustycznymi, bo nasz dzisiejszy gość jest kompozytorem i muzykiem, który łączy elektronikę i akustykę. Nils Peеter Molver to norweski trębacz, kompozytor i producent, który łączy różne style muzyczne — jazz, ambient, house, electro i breakbeat, a także elementy muzyki hip-hopowej, rockowej i popowej — i bez wysiłku przekształca je w niepowtarzalne i dramatyczne pejzaże dźwiękowe o głębokiej intensywności.  Nils Petter Molvær wystąpił w maju na Festiwalu Muzyki Świata Milo Kurtisa, a w tym roku festiwal odbył się w siedzibie studia Agnieszki Osieckiej w budynku III Programu Polskiego Radia. Udało nam się wyrwać  Nilsa Pettersa Molværa z potoku ciągłych tras koncertowych, aby porozmawiać trochę o jego podejściu do improwizacji i rozumieniu tradycji.
Zobacz więcej na temat:  Muzyka nocą muzyka tradycyjna muzyka współczesna improwizacja Jazz muzyka elektroniczna Norwegia Milo Kurtis

Norweski dom – prosty, niewyróżniający się, wygodny i ekologiczny

Co prawda hygge, jako nazwa stylu życia, to pomysł duński, jednak tak naprawdę można go spotkać w całej Skandynawii. Norwegowie, którzy mają swój friluftsliv, czyli „życie na świeżym powietrzu” (fri – wolny, luft – powietrze, liv – życie), jeśli chodzi o dom, także uważają, że powinno być przyjemnie, estetycznie, ale przede wszystkim – wygodnie i komfortowo.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA dom mieszkanie Skandynawia Norwegia ekologia remont mieszkania remont domu Piotr Firan Trójka

Szef norweskiej policji ostrzega: migracja przyczyną strzelanin w Szwecji. Nie powtórzymy ich błędów

Szef wydziału imigracyjnego norweskiej policji Arne Jorgen Olafsen, wcześniej kierujący służbami specjalnymi, jako przyczynę strzelanin w Szwecji, wskazuje masową migrację. - Norwegia nie chce powtarzać szwedzkich błędów - podkreślił Olafsen w wywiadzie udzielonym gazecie "Dagens Nyheter".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Norwegia Szwecja emigracja zarobkowa migracja przestępczość zamieszki strzelanina imigranci w Europie