Polskie Radio
Section05
Norwegia

Zawalił się most w Norwegii. "Coś absolutnie nierealnego. To całkiem nowa konstrukcja"

Na południu Norwegii, w miejscowości Gudbrandsdalen, w gminie Øyer, zawalił się 150 metrowy, drewniany most. Znajdowały się na nim wówczas dwa auta. Samochód osobowy wpadł do wody, natomiast ciężarówka utknęła pomiędzy zawalonymi częściami konstrukcji. Kierowców udało się uratować. Z pomocą przyleciał śmigłowiec.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Norwegia Europa katastrofa budowlana mosty samochody

Willa Jodła w Wiśle. „Dom w Polsce, o którym marzyliśmy”

Zawsze wiedzieliśmy, że wrócimy do Polski. Planowaliśmy wspólne życie, chcieliśmy mieć dom i czworo dzieci. Trzeba było na nasze marzenia zarobić. Kilkuletni wyjazd zarobkowy za granicę wydawał się dobrym, praktycznym rozwiązaniem. Kiedy urodziło się nam pierwsze dziecko wiedzieliśmy, że mamy sześć lat do powrotu do kraju, zanim pójdzie do szkoły - wspominają Justyna i Paweł Wisełkowie, właściciele Willi Jodły w Wiśle.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa praca rynek pracy rodzina rodzina na swoim dzieci edukacja Norwegia POLSKA Wisła turystyka wakacje 2022 Małgorzata Frydrych

Co ma wspólnego Darłowo ze skandynawskim królem?

Kino Bajka w Darłowie to główne miejsce pokazów filmowych oraz wydarzeń towarzyszących 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich, który trwa w tym roku od 13 do 17 lipca. Darłowo nie jest miejscem przypadkowym – to tu wieki temu urodził się król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk Pomorski, który splótł średniowieczną historię Polski ze Skandynawią i którego losy uczestnicy Festiwalu będą mogli śledzić podczas seansu filmu Charlotte Sieling "Margrete: Queen of the North" (ang. "Małgorzata: królowa Północy").
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino Darłowo festiwal filmowy Skandynawia Szwecja Dania historia Polski Norwegia KULTURA król zamek FILM

Norweski polityk ws. ropy: wysłuchajmy polskiego premiera, przecież zarabiamy na wojnie dodatkowe 400 mld koron

Ponad 700 mld koron (ponad 325 mld zł) trafi w tym roku do norweskiego budżetu jako podatek naftowy, ponad 400 mld więcej niż w rekordowym dotąd 2021 r - zwraca uwagę w norweskim dzienniku "Dagbladet" deputowany do parlamentu z ramienia Partii Zielonych, Rasmus Hansson. "To zysk wojenny, które wytknął m.in. premier Polski, Morawiecki" - cytuje dziennika portal tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 ropa naftowa Europa Norwegia

Grób Haralda Sinozębego znajduje się w Polsce? "Nie ma żadnego dowodu"

- Doniesienia na temat odkrycia grobu Haralda Sinozębego oparte są na hipotezach niepopartych faktami - podkreślał w rozmowie z PAP archeolog dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Badacz skomentował ostatnie informacje na temat rzekomego odnalezienia, w Wiejkowie w woj. zachodniopomorskim, miejsca pochówku średniowiecznego króla Danii i Norwegii.
Zobacz więcej na temat:  Wikingowie Wolin archeologia Dania Norwegia

Księga muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie z Mozaiką

Edukacyjne spotkania z kulturą i sztuką to również poznawanie świata opowieści. Artyści z poznańskiej gruby Mozaika przygotowali spektakl, w którym dzieci mogą mieć styczność z pięknymi historiami opowiadanymi w barwny sposób – to przecież świetna droga rozwoju wyobraźni, budowania skupienia oraz utrwalania uniwersalnych wartości! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Oskar Kolberg Dolny Śląsk Norwegia

Wkrótce pierwsze dostawy norweskiego gazu do Polski. Anna Moskwa: dowód wartości naszych relacji

Na początku przyszłego roku Norwegia stanie się wiodącym dostawcą gazu zimnego do Polski.  Zdecydowali o tym na spotkaniu w Oslo minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister przemysłu naftowego i energii Norwegii Terje Aasland.  - Od wielu lat przygotowywaliśmy się do rezygnacji z importu rosyjskiego gazu - podkreśliła polska ministrer.
Zobacz więcej na temat:  Norwegia Unia Europejska gaz energetyka Anna Moskwa Baltic Pipe ŚWIAT Europa