Konkurs Szymanowskiego 2018

Konkurs Szymanowskiego. Podsumowanie II etapu pianistów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 09:54
- Niewiele w tym etapie było takich prezentacji Beethovena, do których wracalibyśmy w całości, za to ciekawych interpretacji Szymanowskiego trochę jednak było - mówił o konkursowych prezentacjach dziennikarz Dwójki Przemysław Psikuta.
Audio
  • Konkurs Szymanowskiego. Podsumowanie II etapu pianistów (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Mikołaj Sikała
Mikołaj SikałaFoto: Iza Lechowicz

W II etapie I Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepian zmierzyło się 12 muzyków. Szef jury Andrzej Jasiński mówił w audycji o kryteriach, na które zwraca uwagę podczas prezentacji: - Pianista, jeśli jest dobrym wykonawcą, to jest w swojej wyobraźni przede wszystkim śpiewakiem, skrzypkiem, instrumentalistą dętym, czasem dyrygentem, a czasem tancerzem. Fortepian wymaga fantazji, która sprawia, że utwór staje się spektaklem, że ekspresja idzie do uszu słuchacza nie tylko falami akustycznymi, ale też elementami transcendentnymi.

W audycji dziennikarze Dwójki wraz z zaproszonymi gośćmi omówili wszystkie konkursowe prezentacje pianistów w II etapie.

Do finału zakwalifikowało się sześć osób.

Tymoteusz Bies (Polska) >>>

Adam Kałduński (Polska) >>>

Kim Seung Hui (Korea Płd.) >>>

Mateusz Krzyżowski (Polska) >>>

Mikołaj Sikała (Polska) >>>

Anna Szałucka (Polska) >>>

Młodych artystów oceniało jury w następującym składzie: Andrzej Jasiński (przewodniczący), Joanna Domańska, Olga Kern, Aviram Reichert, Martin Roscoe i Tamás Ungár.

Pianiści zmierzą się w finale, który odbędzie się w Sali Koncertowej NOSPR 16 września (niedziela) w godz. 12.00- 14.00 i 18.00-20.00. Wszystkie występy będą transmitowane na antenie Dwójki w audycji "Letni festiwal muzyczny".

***

Tytuł audycji: Letni Festiwal Muzyczny

Prowadzili: Jacek Hawryluk, Przemysław Psikuta, Magdalena Lisak

Data emisji: 14.09.2018

Godzina emisji: 22.30

bch