Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Ziomkowie

Pamięć o rodzinie Ulmów przez dziesiątki lać przechowywali mieszkańcy Markowej - krewni i lokalna społeczność. Modlono się przy ich grobie, wspominano i opowiadano w rodzinach. Na światło wydobył ich kolejny proboszcz parafii. To był impuls, by ich światło świeciło także dla innych. Jak dziś potomkowie i ‘sąsiedzi’ odbierają beatyfikację swoich ziomków. Opowiadają między innymi krewni z rodziny Ulmów i Niemczaków.
play_arrow

czytaj więcej

Matka Pocieszenia.

Krypno-niewielka osada, przez którą prowadził trakt królewski – z Krakowa przez Poznań, Warszawę, Tykocin, Knyszyn - do Grodna i do Wilna. I na tym szlaku(w Krypnie) pojawił się obraz, choć przenoszony do Knyszyna wracał do Krypna. Powstało tam Sanktuarium, do którego co roku na początku września podążają pielgrzymki rodzin i młodzieży z intencjami o pomoc, uzdrowienie, łaskę czy indywidualni pielgrzymi idą po prostu wypłakać się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Pocieszenia.
play_arrow

czytaj więcej

Lekarz Matki Boskiej

26 sierpnia przypadają imieniny Marii. W Polsce to zwyczajowo uroczystości odpustowe ku czci Marii, Matki Bożej czczonej w Jasnogórskim Wizerunku. Wizerunek MB Jasnogórskiej od ponad 300 lat znajduje się w doskonałej „formie”. Jakie wysiłki trzeba było włożyć w zachowanie kondycji obrazu i po co MB były zastrzyki witaminowe? Główny konserwator obrazu jasnogórskiego, prof. ASP Krzysztof Chmielewski, który mówi o sobie, że jest lekarzem Matki Boskiej, opowie o tajemnicach obrazu i lekarskich zabiegach przeprowadzanych na jasnogórskim wizerunku.
play_arrow

czytaj więcej

Jak święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest w Gruzji?

Tradycje związane z Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są nam znane. Przy okazji 15 VIII wiele się też mówi o pobożności maryjnej w naszym kraju. W „Śladach na piasku” powiemy jak obchodzona jest jedna z trzech największych uroczystości maryjnych w Gruzji, gdzie katolicy stanowią zaledwie niecały 1% społeczeństwa. Pracują tam siostry zakonne i księża z Polski, którzy podzielą się swoim duszpasterskim doświadczeniem i księża Gruzini mówiący po polsku należący do Zakonu Posługujących Chorym czyli do Zakonu Kamilianów.
play_arrow

czytaj więcej

„Otrzymaliście Ducha przybrania za synów”

„Otrzymaliście Ducha przybrania za synów” - pod takim  hasłem od 10 do 15 sierpnia 1991 roku w Częstochowie odbywały się 6. Światowe Dni Młodzieży. W 32-rocznicę tego wydarzenia powrócimy do owych pamiętnych dni, kiedy to 14 i 15 sierpnia z młodymi spotkał się na Jasnej Górze Ojciec Święty Jan Paweł II.
play_arrow

czytaj więcej

Alkoholiczka

Często lampka wina wieczorem pomaga rozładować emocje, a zimne piwo schłodzić rozgrzane ciało. Szampany bezalkoholowe, radlery dla dzieci,  czy trzeba tego zabraniać? Czy kiedy gorąco ‘dać łyka’? Popłynąć ‘pod wpływem’?
play_arrow

czytaj więcej

Wakacje jednego dnia

Według danych GUS w Polsce jest ponad milion sześćset pięćdziesiąt tysięcy osób w wieku powyżej 80 lat. Z badań Stowarzyszenia mali bracia Ubogich wynika, że co czwarta osoba w tym wieku zmaga się z osamotnieniem, a ponad 12% z nich w ogóle nie wychodzi z domu. To właśnie z myślą o nich ruszyła akcja „Wakacje jednego dnia”. Na czym ona polega i jak wygląda sytuacja osób starszych w naszym kraju? O tym opowie gość audycji - Małgorzata Karpińska ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
play_arrow

czytaj więcej

Działalność kamilianów w Gruzji

Na obrzeżach stolicy Gruzji - Tbilisi - w dzielnicy Temka działa Centrum Świętego Kamila, założone przez zakon posługujący chorym. Kamilianie w Tbilisi prowadzą wiele placówek: poliklinikę, dzienny dom pobytu, świadczą pomoc wyjazdową, opiekując się chorymi w domach. 
play_arrow

czytaj więcej

Z kim był Bóg?

Już jutro, 15 lipca rocznica największej bitwy średniowiecznej Europy dwóch chrześcijańskich państw. Paradoks dziejów i do dziś podziwiany majstersztyk dyplomacji władców oraz ludzi Kościoła. Dlaczego ówczesny papież stanął po stronie polskiego króla, a nie Wielkiego Mistrza Zakonu NMP ? Kto prowadził wojnę sprawiedliwą? Czym była bitwa traktowana przez Kościół jako boży sąd ? O tym wszystkim opowiedzą historycy i przewodnicy muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
play_arrow

czytaj więcej

Section21