Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Powrót

Coraz więcej młodych ludzi odwraca się od od Kościoła. Dla wielu religijnych rodziców to prawdziwy dramat - nie tylko zastanawiają się, co powinni robić, lecz także borykają się z poczuciem winy. O tym, jak odnaleźć się w tej sytuacji traktuje książka <Powrót> Brandona Vogta. Gościem audycji jest o. dr Tomasz Grabowski OP
play_arrow

czytaj więcej

Świecki lider w Kościele

W 2018 roku 2.5 mln osób należało do 65 tys. różnych grup przyparafialnych. W wielu z nich animatorami czy moderatorami są osoby świeckie, które prowadzą tam pracę formacyjną i ewangelizacyjną. O reprezentowanej przez nich formie autorytetu i przywództwa mówi w audycji Aleksander Bańka autor książki <Świecki lider w Kościele>
play_arrow

czytaj więcej

Historia Kościoła

Jak wyglądało życie w Palestynie w czasach Jezusa? Czy ewangelie są wiarygodnym źródłem historycznym? - Historyczność Jezusa to temat wiodący pierwszego numeru dwumiesięcznika <Historia Kościoła>. Ponadto w numerze m.in. znajdziemy teksty poświęcone inkwizycji, ludobójstwu w Wandei, a także zabójstwu ks. Franciszka Blachnickiego. O nowym periodyku historycznym wydawanym przez <Gościa Niedzielnego> mówi w audycji ks. dr Adam Pawlaszczyk - red. naczelny Gościa Niedzielnego.
play_arrow

czytaj więcej

Ikony. Teologia piękna i światła

Aby ikona była ikoną jej twórca musi być jednocześnie artystą i teologiem kontemplatykiem - pisał Sergiej Bułgakow. A Irina Jazykowa zauważa, że prawdziwa ikona pozwala kontemplującemu przechodzić od sensu piękna do piękna sensu
play_arrow

czytaj więcej

Wokół pytań o początki chrystologii

Czy współcześni chrześcijanie znają Jezusa? Czy Ten, w którego wierzą, nie stał się kimś innym od tego, który żył w Galilei? Jak na przestrzeni wieków zmieniały się rozumienia Mistrza z Nazaretu? To tylko przykładowe zagadnienia, z którymi próbują się zmierzyć autorzy pracy zatytułowanej <Wokół pytań o początki chrystologii>. Gościem audycji jest współredaktor tomu ks. prof. Przemysław Artemiuk,
play_arrow

czytaj więcej

Konkurs im. Hanny Szwankowskiej

Na początku grudnia odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów w Konkursie im. Hanny Szwankowskiej - Varsaviana Roku edycji 2022-2023. Wśród nagrodzonych znalazła się, między innymi, wydana przez Prowincję Warszawską Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela książka "Monumenta Hofbaueriana". Wśród redaktorów publikacji była dr Paulina Dąbrosz-Drewnowska – gość audycji. Drugim z gości będzie przewodniczący Jury - prof. Andrzej Karpiński, który opowie o historii konkursu i jego tegorocznej edycji.
play_arrow

czytaj więcej

Nowy jeszcze lepszy świat

Wydarzenia ostatnich lat sprawiły, że do głównego nurtu dyskusji powróciła idea nowego porządku światowego. O uzasadnionych i nieuzasadnionych nadziejach wiązanych z polityką oraz o relacjach między religią a polityką dyskutowali uczestnicy IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej z Politologii Religii, którą zorganizowano pod hasłem <Nowy jeszcze lepszy świat>.
play_arrow

czytaj więcej

Wołanie miłości. Notatnik duchowy

Były nazywane „siostrami fabrycznymi”. O początkach Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi i działalności wśród pracujących kobiet mówiono podczas prezentacji „Autobiografii” m. Anieli Róży Godeckiej, założycielki zgromadzenia i książki „Wołanie miłości. Notatnik duchowy” s. Hilary Główczyńskiej. 
play_arrow

czytaj więcej

Namalować katolicyzm od nowa

W podziemiach katedry warszawsko-praskiej otwarto wystawę prezentującą 20 prac znanych polskich malarzy, którzy w języku współczesnej sztuki przedstawili własne interpretacje Zwiastowania. To kolejna inicjatywa w ramach projektu <Namalować katolicyzm od nowa>. Gośćmi audycji są kurator wystawy dr Dariusz Karłowicz oraz bp Jacek Grzybowski.
play_arrow

czytaj więcej

Kryzys rodzicielstwa?

Kryzys demograficzny a ekonomiczne i kulturowe uwarunkowania współczesnego rodzicielstwa oraz synodalność i rozliczalność w Kościele to dwa główne tematy jesiennej <Więzi>. Gościem audycji jest Ewa Buczek - z-ca redaktora naczelnego kwartalnika.
play_arrow

czytaj więcej

Duchowość franciszkańska zaktualizowana

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych świętych - bywa inspiracją dla tych, którym nie po drodze z Kościołem, wzbudza czułość i podziw, ale współczesność nie zawsze dobrze go odczytuje. Kim dzisiaj jest święty Franciszek? Czym jest zaktualizowana duchowość franciszkańska ? O tym w rozmowie z o. Andrzejem Zającem autorem książki "Bóg jest piękny Duchowość franciszkańska zaktualizowana".
play_arrow

czytaj więcej

Co będzie z Kościołem w XXI wieku?

„W dobrej wierze. Co będzie z Kościołem w XXI wieku?”, to  najnowsza książka w formie wywiadu,  jaki z kard. Gerhardem Müllerem, wybitnym teologiem i byłym prefektem Kongregacji Nauki Wiary, przeprowadziła watykanistka Franca Giansoldati. W publikacji  kard. Müller po raz pierwszy dzieli się szczerą opinią na temat najważniejszych wydarzeń ostatnich dwóch pontyfikatów oraz mówi o wyzwaniach, przed  którymi staje dziś Kościół.
play_arrow

czytaj więcej

Section21