Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Kwartalnik Miłości

Caritas to słowo, które większości z nas kojarzy się z pomocą charytatywną, organizacją katolicką i miłością. To prawda, ale wszystkie te skojarzenia możemy znaleźć także w czasopiśmie o te samej nazwie.
play_arrow

czytaj więcej

Teologia ikony

Sobór zrównał ikonę ze Słowem Bożym w liturgii, czy dla wyznawców rzymskokatolickich jest ona ważna?
play_arrow

czytaj więcej

Święty Tomasz z Akwinu o Bogu

Propozycja wizji Stwórcy, którą sformułował ponad 750 lat temu jest cały czas atrakcyjna. Jej krytyka dotyczy trudności w zrozumieniu.
play_arrow

czytaj więcej

Nadzieja woła głośniej niż lęk

Wielu teologów uważa, że droga wiedzie od lęku ku nadziei. Jej eschatologicznemu wymiarowi jest poświęcona kolejna książka o. Wacława Hryniewicza.
play_arrow

czytaj więcej

Stworzenie

Tradycyjna teologia stworzenia, wymaga ponownego przemyślenia i pogłębienia. Słaniają do tego wyniki nauk, które odsłaniają bogactwo i złożoność świata, z drugiej zaś kryzys ekologiczny, który zmusza do rewizji postaw wobec natury.
play_arrow

czytaj więcej

Miasto świętych

Podczas Światowych Dni Młodzieży, Kraków uczcił przede wszystkim wielkich orędowników miłosierdzia: św. Jana Pawła II oraz św. Faustynę. Jednak w tym czasie gościł także dwie inne ważne postacie.
play_arrow

czytaj więcej

Jaka jest współczesna kondycja filozofii?

Starożytni, wśród których narodziła sie filozofia, postrzegali tę naukę nie jako jedną z profesji, lecz jako całościowy sposób bycia, odróżniający ich od innych. Dziś wartość filozofii często bywa pomniejszana i kwestionowana.
play_arrow

czytaj więcej

Spotkanie Młodzieży Polonijnej

To pierwszy w historii zjazd młodzieży z całego świata mającej polskie korzenie. Jej celem jest zaangażowanie Polonii do aktywnej pracy duszpasterstwach w swoich parafiach oraz promowanie i utrzymywanie polskiej tradycji.
play_arrow

czytaj więcej

Zbawienie - Kościół a inne religie

We współczesnym, zróżnicowanym kulturowo świecie, w którym na wyciągnięcie ręki znajduje się cały wachlarz wyznań i religii człowiek coraz częściej sam wybiera w co będzie wierzył. W tej sytuacji dla chrześcijan, szczególnie istotne staje się pytanie o miejsce innych religii w Bożym planie zbawienia - czy ich wyznawcy mogą być zbawieni, pomimo swojej religijnej wiary czy właśnie dzięki tej wierze ? A może jak się obecnie często uważa wszystkie religie to różne, lecz w gruncie rzeczy równoprawne drogi człowieka do Boga?
play_arrow

czytaj więcej

Kongres Młodzieży Polonijnej

Ponad 350 osób weźmie udział w pierwszym światowym Kongresie Młodzieży Polonijnej. Spotkanie odbędzie się od 17 do 20 lipca w Warszawie, tuż przed Dniami w Diecezjach, po których młodzi Polacy z zagranicy wraz ze swymi duszpasterzami udadzą się na wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

czytaj więcej

Biblia Pauperum– Biblia Ubogich

Obraz znacznie silniej przemawia do naszych uczuć i wyobraźni niż słowo. Dobrze znali tę prawdę opaci, biskupi i fundatorzy kościołów w dawnych wiekach. Dlatego nie szczędzili oni kosztów i zatrudniali najlepszych artystów aby na ścianach i sklepieniach ich świątyń umieszczali przedstawienia scen biblijnych, które w późniejszych stuleciach nazwano Biblia Pauperum– Biblią Ubogich.
play_arrow

czytaj więcej

Biblia dla ubogich

John Ruskin napisał kiedyś, że żadne miasto nie ma bardziej promiennej Biblii. Część jej bogactwa zawiera album zatytułowany „Biblia. Nowy Testament ilustrowany mozaikami z bazyliki św. Marka w Wenecji.
play_arrow

czytaj więcej

Section21