Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

„Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek”

Do rąk czytelnika trafiają zapiski młodego Józefa Tischnera.
play_arrow

czytaj więcej

Urząd czy wiara

W kontekście polskich sporów o obecność religii w życiu publicznym oraz o postawy ludzi wierzących w strukturach świeckiego państwa warto przywołać postać gen. de Gaulle’a - żarliwego katolika, a zarazem lojalnego obywatela laickiej Francji.
play_arrow

czytaj więcej

Ormiańskie Pokucie

Historia Ormian zawarta w książce Moniki Agopsowicz.
play_arrow

czytaj więcej

Bóg - wolność - przypadek

Bóg - jak wierzą chrześcijanie - troskliwą opieką otacza nie tylko świat jako całość, ale nawet każdy, choćby najmniejszy jego fragment. Leibniz mówił nawet, że - wbrew temu, co mogłoby się nam wydawać - żyjemy w najlepszym z możliwych światów.
play_arrow

czytaj więcej

Zrozumieć człowieka cierpiącego

Zmienia się postać cierpienia, z jakim człowiek zmaga się w swoim życiu, ale ono samo – cierpienie – pozostaje niezmiennym elementem ludzkiej egzystencji.
play_arrow

czytaj więcej

Na większą chwałę Boga

480 lat temu, 15 sierpnia 1534 r. w maleńkim kościele na zboczach wzgórza Montmartre w Paryżu siedmiu mężczyzn złożyło śluby, których przedmiotem było ubogie życie poświęcone głoszeniu Ewangelii.
play_arrow

czytaj więcej

Państwo a religia

Gwałtowny sprzeciw wobec gender, spór o prof. Chazana i klauzulę sumienia, a wreszcie awantura wokół spektaklu Golgota Picnic, to tylko niektóre odsłony fundamentalnego sporu o kształt świeckiego państwa.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół wczesnego średniowiecza

Okres historyczny, który rozpoczął się ok. 400 r. i trwał mniej więcej około sześciu wieków, to niewątpliwie jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach chrześcijaństwa i Europy.
play_arrow

czytaj więcej

Ewangelia w kulturze wizualnej

Człowiek współczesny żyje pośród nieprzebranej wielości przedstawień wizualnych i w coraz mniejszym stopniu pozostaje wrażliwy na oddziaływanie słowa. Cywilizacja słowa - jak pisał już przed laty papież Paweł VI – ustępuje miejsca cywilizacji obrazu.
play_arrow

czytaj więcej

Świętość – wczoraj i dziś

Przez całe wieki kolejnym pokoleniom stawiano za wzór postaci różnych świętych. Jednak dzisiaj w coraz mniejszym stopniu przemawiają one do wyobraźni młodego człowieka.
play_arrow

czytaj więcej

Świętość w obiektywie

Monumentalna "Kanonizacja wszech czasów" i mniejsza pozycja "Święci papieże" to książki poświęcone kanonizacji dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II.
play_arrow

czytaj więcej

Homoseksualni katolicy

Mniejszość w mniejszości - tak najkrócej można określić osoby homoseksualne, które chcą pozostać w Kościele katolickim. Chcą pozostać, mimo iż często są obrażane, a jeszcze częściej nierozumiane.
play_arrow

czytaj więcej

Section21