Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Patriotyzm ochrzczony?

Modlitwy za ojczyznę, pieśni religijno-patriotyczne podczas liturgii, a wreszcie narodowe symbole w świątyniach – to wszystko wyraźnie pokazuje, w jak wielkim stopniu chrześcijaństwo zrosło się z narodowymi kulturami wielu krajów.
play_arrow

czytaj więcej

Ostatnie słowa Filozofa

"Świat ludzkiej nadziei", "Myślenie według wartości", "Nieszczęsny dar wolności", czy "Filozofia dramatu" - to książki, z którymi spotykał się każdy, komu nieobojętne były sprawy społeczne, filozoficzne i etyczne.
play_arrow

czytaj więcej

Tajemnice Kościoła

Popkultura chętnie wykorzystuje dzisiaj wątki religijne, ale pod warunkiem, że są one odpowiednio sensacyjne. Dlatego właśnie rozmaici twórcy kultury masowej odwołują się do różnych mitów, legend, fałszerstw, a także historycznych dezinterpretacji.
play_arrow

czytaj więcej

Bluźnierstwa i profanacje

"Pasja" Nieznalskiej, "Dziewiąta godzina" Cattelana, "Adoracja Chrystusa" Markiewicza… Tę listę można wydłużać umieszczając na niej dziesiątki plakatów reklamowych i artystycznych wypowiedzi, które w minionym czasie wywołały skandal i zostały oskarżone o szarganie świętości.
play_arrow

czytaj więcej

Wierzyć dzisiaj

Wiara w Boga, który wkracza w ludzkie dzieje nigdy nie była czymś łatwym do przyjęcia. Stała się jednak szczególnie trudna w ostatnich stuleciach, gdy człowiek odważył się myśleć samodzielnie (słynne oświeceniowe: sapere aude!) i w imię tej samodzielności odrzucił autorytet tradycji.
play_arrow

czytaj więcej

Widzieć dalej...

Czy należy znieść celibat? Czy można kobiety dopuścić do kapłaństwa? Czy potrzebna jest spowiedź indywidualna? – to tylko niektóre z dziesiątek pytań, jakie powracają w niekończących się sporach dotyczących Kościoła i możliwości jego zreformowania
play_arrow

czytaj więcej

Życie po śmierci?

Wbrew współczesnej kulturze, która pozostaje niechętna myśleniu metafizycznemu i religijnemu, wielu ludziom bliska pozostaje idea życia po śmierci, a więc idea tak lub inaczej pojętego życia wiecznego. Jaka jest rzeczywista wartość tej idei?
play_arrow

czytaj więcej

Posoborowe paradoksy

Sobór Watykański II dał początek wielu głębokim przemianom w Kościele katolickim. Jedni uważają, że zatrzymały sie one w pół drogi, a ich zahamowanie jest zdradą ducha soboru; inni zaś podkreślają, że w wielu obszarach posunięto sie zbyt daleko, a chaos, jaki powstał w ten sposób szkodzi czytelności ewangelicznego przesłania.
play_arrow

czytaj więcej

Dziedziniec dialogu

Komu bardziej potrzebny jest dialog: wierzącym czy niewierzącym? Czy Kościół boi się dialogu ze światem oddalającym się od wiary?
play_arrow

czytaj więcej

Zobaczyć wiarę

Począwszy od pierwszych wieków chrześcijaństwo często i chętnie sięgało po obrazy, gdyż do wielu przemawiały one silniej niż słowo. Mimo to pełniły one zawsze rolę drugorzędną wobec słowa.
play_arrow

czytaj więcej

Wobec innych religii

Chrześcijaństwo funkcjonuje obecnie w coraz bardziej religijnie i światopoglądowo pluralistycznym społeczeństwie. Jego dzisiejsza sytuacja pod wieloma względami przypomina tę z pierwszych wieków, kiedy młody Kościół musiał odnaleźć swoje własne miejsce w obcym sobie grecko-rzymskim świecie.
play_arrow

czytaj więcej

"Cafe Auschwitz"

Co było głównym motywem napisania książki? Czy pamięć o okrucieństwach II wojny światowej obecna jest także dzisiaj w Niemczech?
play_arrow

czytaj więcej

Section21