Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Uczyńcie Ją znaną całemu światu

Książka pod redakcją o. Macieja Sadowskiego przedstawia w zarysie kult i symbolikę ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Prezentuje bogatą symbolikę ikony oraz jej głębokie przesłanie.
play_arrow

czytaj więcej

Od akcesji do prezydencji

Jakie miejsce zajmuje Kościół w jednoczącej się Europie? Czy Kościół w Polsce, z którym Jan Paweł II wiązał tak wielkie nadzieje, a które podobno podziela również Benedykt XVI, ma do spełnienia w tym zakresie jakąś szczególną misję, zwłaszcza w czasie polskiej prezydencji?
play_arrow

czytaj więcej

Inkwizycja papieska w Europie Środkowo-Wschodniej

W masowej wyobraźni inkwizycja średniowieczna pozostaje kwintesencją mrocznego średniowiecza zdominowanego przez władzę wszechobecnego Kościoła, pragnącego zapanować nad sercami i umysłami ludzi. Jej zaś czarna legenda to niewyczerpane źródło pomysłów dla pisarzy i filmowców celujących w gusta masowego odbiorcy.
play_arrow

czytaj więcej

Mowa o godności człowieka

Renesans to epoka, która sprzyjała rozwojowi silnych i wszechstronnych osobowości. Należał do nich bez wątpienia pochodzący z rodziny książęcej Giovanni Pico della Mirandola. Swoją sławę u potomnych zawdzięcza on niedługiemu tekstowi, który dla wielu badaczy kultury i historyków filozofii stanowi manifest nowożytnego humanizmu.
play_arrow

czytaj więcej

Higieniści. Z dziejów eugeniki

W pierwszych dekadach XX wieku dynamicznie rozwijający sie ruch eugeniczny doprowadził w wielu krajach do przyjęcia ustaw sterylizacyjnych. Na ich mocy do lat 90. ubezpłodniono setki tysięcy osób, które z punktu widzenia organizmu społecznego uznane zostały za niepełnowartościowe.
play_arrow

czytaj więcej

Słownik Teologii Św. Pawła

Św. Paweł, zwany Apostołem Narodów, a także Pierwszym po Jedynym, to w dziejach chrześcijaństwa postać szczególna. Dzięki jego wysiłkom misyjnym nowa religia, szybciej niż można było się tego spodziewać, zaczęła rozprzestrzeniać się na terenach Cesarstwa Rzymskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Antologia Bioetyki. Początki ludzkiego życia

Projekt nowelizacji ustawy antyaborcyjnej, a także trwające prace nad ustawą o zapłodnieniu in vitro wciąż na nowo skłaniają do namysłu nad moralnym statusem ludzkich embrionów i płodów oraz nad rodzajem i zakresem praw, jakie im przysługują.
play_arrow

czytaj więcej

Widzimy tylko znaki

Niedawno na półki księgarskie trafiła popularnonaukowa książka autorstwa ks. prof. Jana Sochonia zatytułowana "Widzimy tylko znaki. O wierze chrześcijańskiej". Autor porusza temat światła, chleba, wina i wskazuje na widzialne znaki, w których możemy szukać odbicia sacrum.
play_arrow

czytaj więcej

Urbi et Gorbi

Nakładem Wydawnictwa Akcent ukazała się książka niemieckiego dziennikarza Joachima Jauera pt. "Urbi et Gorbi. Jak chrześcijanie wpłynęli na obalenie reżimu komunistycznego w Europie Wschodniej".
play_arrow

czytaj więcej

Wiara Ratzingera. Teologia Benedykta XVI

Benedykt XVI należy do grona najwybitniejszych papieży - intelektualistów w dziejach Kościoła. Gdy w kwietniu 2005 roku zgromadzeni na konklawe kardynałowie powołali na Stolicę Piotrową Josepha kard. Ratzingera, większość znawców tematu była zdania, iż jest on najwybitniejszym żyjącym teologiem katolickim.
play_arrow

czytaj więcej

Dominikanie o prawdzie

W 1410 roku Kapituła Generalna Zakonu Kaznodziejskiego powołała do życia Krakowskie Studium Generalne, które wyrosło z czasem na najważniejszą placówkę naukowo-dydaktyczną dominikanów w Polsce. Na przestrzeni stuleci jej mury opuściło wiele wybitnych postaci, które znacząco zapisały się w historii zakonu i Kościoła w Polsce.
play_arrow

czytaj więcej

„Dar Boga dla naszych czasów”

To książka o życiu św. siostry Faustyny Kowalskiej, kanonizowanej przez papieża Jana Pawła II 30 kwietnia 2000 r. Siostra Faustyna Kowalska znana jest przede wszystkim jako wizjonerka, głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego i autorka „Dzienniczka”, w którym opisała swoje doświadczenia mistyczne.
play_arrow

czytaj więcej

Section21