Redakcja Programów Katolickich

Władza w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2025 08:00
Sukces każdej instytucji zależy w ogromnej mierze od tego, w jaki sposób jest zarządzana. Należy więc uznać, że dla Kościoła, który przeżywa obecnie wewnętrzne i zewnętrzne trudności, czymś zasadniczym powinna stać się refleksja na temat sposobu sprawowania w nim władzy. Był to ważny temat pontyfikatu Franciszka i takim pozostanie dla jego następcy.
Audio
Plac św. Piotra w Watykanie
Plac św. Piotra w WatykanieFoto: Shutterstock/picturepixx

Papież Franciszek podkreślał, że Rzym nie może o wszystkim decydować. Dobrze zdawał sobie sprawę, że tak ogromną instytucją jak Kościół, który liczy sobie półtora miliarda wiernych, nie można zarządzać w sposób centralistyczny. Lepsze rozeznanie w wielu kwestiach mają biskupi miejsca niż papież z całą kurią. Dlatego chciał większej samodzielności konferencji episkopatów. Chciał również Kościoła bardziej synodalnego - to znaczy takiego, który w proces decyzyjny będzie włączać jak najwięcej wiernych. Tym samym – idąc za II Soborem Watykańskim – powraca do dawnego myślenia o władzy w Kościele, gdzie miała ona charakter bardziej wspólnotowy i służebny.

Gościem audycji jest ks. prof. Damian Wąsek współredaktor tomu <Wokół pytań o model władzy w Kościele>
Autor: Jan Pniewski.


Posłuchaj
14:27 _PR2 (mp3)_20250511073041.mp3 lumen

 

***

Tytuł audycji: "Lumen"

Prowadzący: Jan Pniewski

Godzina emisji: 7:45


 

Zobacz więcej na temat: Watykan wiara Lumen
Czytaj także

„Złowrogi”

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2025 08:00
Cyniczna gra groźnego przestępcy, rozszczepienie jaźni a może...  przypadek ciężkiego opętania?  Od odpowiedzi na to pytanie zależy życie seryjnego mordercy skazanego na karę  śmierci.  Na postawienie diagnozy młody psychiatra ma zaledwie kilka godzin...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Państwo a Kościół

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2025 08:00
Poważne napięcia na linii państwo - Kościół rodzi szereg pytań. Czy konstytucyjne i konkordatowe zapisy spełniają swoją rolę, czy należy je zmienić? Czy politycy przestaną grać religią dla swoich celów? Czy Kościoły odrobią lekcję ze społeczeństwa obywatelskiego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maryja w sztuce

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2025 08:00
Od wieków postać Maryi porusza serca ludzi wierzących i skłania do refleksji teologów. Inspiruje również artystów, którzy próbują ukazywać jej postać rekonstruując w  wyobraźni to, o czym ewangelie mówią lakonicznie albo nie mówią wcale. 
rozwiń zwiń