X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Sekretarka Bożego Miłosierdzia

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 12:00
W dość krótkim czasie dostaliśmy ostatnio biografie Mistrza, są to: Paul Johnson „Jezus. Najwierniejsza biografia” i Peter Seewald „Jezus Chrystus. Biografia”. Zaś teraz mamy biografię Sekretarki - czyli książkę Ewy K. Czaczkowskiej „Siostra Faustyna. Biografia świętej”.
Audio
Wejście do kaplic w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
Wejście do kaplic w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w ŁagiewnikachFoto: o. Czesław Kozłowski SJ

Bo wiadomo, że Siostrę Faustynę nazywa się Sekretarką Bożego Miłosierdzia. Peter Seewald jest dziennikarzem, Paul Johnson autorem powieści historycznych, zaś Ewa Czaczkowska to jakby dwa w jednym, bo i historyk, i dziennikarz oraz publicysta. I jeszcze jedno. Oni są mężczyznami, a Pani Ewa oczywiście kobietą. I pisze o kobiecie.

Książki te, każda na swój sposób, próbują zmierzyć się – najpierw z człowieczeństwem Boga, a teraz – ze świętością człowieka.

Wgłębiając się w opisywaną historię Świętej Faustyny człowiek zaczyna niemal niepostrzeżenie śledzić treść opowieści pod kątem znajomych mu skądinąd miejsc i ludzi. Ja na przykład natrafiłam na ślad ks. Stanisława Strzeleckiego, ucznia ks. Michała Sopoćki, który daje tu świadectwo o swoim nauczycielu. Sam też brał już udział w procesie beatyfikacyjnym księdza Sopoćki. A dla mnie do redakcji przysłał swoje dwie książki: „Mój rok 1944” i „Moje korzenie i wczesne życie” – istna kopalnia polskich realiów minionych lat wojennych i powojennych. Nie mówiąc już o klasztorze Sióstr Miłosierdzia przy ul. Żytniej w Warszawie, gdzie przez jakiś czas tuż obok, w siedzibie Episkopatu Polski, mieściła się gościnnie radiowa redakcja katolicka zaraz po jej powstaniu, w 1989 r. Był to właściwie jeden wspólny teren, rozdzielony administracyjnie. To tam, w ogrodach, Jan Paweł II spotkał się z telewizyjnym „Ziarnem”. I dopiero teraz, po tej lekturze, widzę, jak blisko historii wtedy byłam – okno w okno. Patrząc dzisiejszymi oczami, jak święta Faustyna przechodziła lekkim krokiem przez historię naszej Polskiej Ziemi – a dzięki dołączonym mapom możemy stwierdzić, jak dokładnie przemierzyła naszą Ojczyznę w ówczesnych granicach, to tak jakby trochę brała ją w swoje posiadanie. A pośrednio - powierzała przecież opiece Bożego Miłosierdzia.

Elżbieta Nowak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak