Redakcja Programów Katolickich

Jezus znaleziony w świątyni

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 12:00
Z Ewangelii według św. Łukasza - Łk 2,41-52
Audio
  • Homilia wygłoszona przez ks. Walentego Królaka w dniu 30 grudnia 2012 r. podczas mszy św. o godz. 9.00 w Bazylice p.w. Świętego Krzyża w Warszawie
Nazaret, kościół św. Józefa
Nazaret, kościół św. JózefaFoto: o. Czesław Kozłowski SJ

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy, szukając Go.

Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.

Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: „Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie”. Lecz On im odpowiedział: „Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?”.

Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu.

Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.

Zobacz więcej na temat: Jerozolima Nazaret rodzice
Czytaj także

Jerozolima: pieczęć z czasów Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 11:11
Podczas wykopalisk prowadzonych we Wschodniej Jerozolimie archeolodzy odkryli unikalną pieczęć, związaną prawdopodobnie z rytuałami religijnymi w Świątyni Jerozolimskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

III Niedziela Wielkiego Postu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 15:00
Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy.
rozwiń zwiń