Section00

Audycje | KOŚCIÓŁ NASZ POWSZEDNI

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Kościół nasz powszedni
Section05

Pierwszy błogosławiony Prymas w Kościele w Polsce

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski to wielki mąż stanu, człowiek wyjątkowej odwagi, dbający o wolność Kościoła w Ojczyźnie, której ateistyczne władze chciały narzucić własny system wartości. Mówiąc o beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego trzeba podkreślić że to przede wszystkim nieugięty świadek Chrystusa, całym sercem oddany Bogu i zawierzający swoje życie i Kościół Najświętszej Maryi Pannie.
play_arrow

czytaj więcej

Objawienia w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd to malutka warmińska wioska położona pomiędzy Ostródą a Olsztynem. To bardzo wyjątkowe miejsce na mapie Polski, ale nieznane. Mało kto wie, że w 1877 roku miały tu miejsce objawienia maryjne i jako jedyne w Polsce zostały uznane przez Kościół. Tym samym Gietrzwałd dołączył do takich miejscowości jak Lourdes, Fatima czy La Salette. W sumie na świecie jest ich tylko kilkanaście.  Właśnie tam w czerwcu 1877 roku Matka Boża objawiła się dwóm nastoletnim dziewczynkom. Zachęcała do codziennego odmawiania różańca i życia zgodnie ze wskazaniami Ewangelii.
play_arrow

czytaj więcej

Nowe szaty dla Maryi z Różanegostoku

Pierwszy cudowny obraz Matki Boskiej Różanostockiej był czczony od 1658 r. we dworze Eufrozyny i Szczęsnego Tyszkiewiczow w Krzywymstoku. Cuda dziejące się przy tym wizerunku były przyczyną zbudowania tu kościoła i osadzenia dominikanów (początek lat 60. XVII w.) oraz zmiany nazwy miejscowości na Różanystok. Po przybyciu, zakonnicy zaopiekowali się cudownym obrazem Matki Boskiej i szerzyli jej kult, otaczając także opieka duszpasterską licznie garnących się do tego miejsca wiernych.
play_arrow

czytaj więcej

Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku - miejsce pielgrzymek

Pierwsze wzmianki dotyczące świątyni – Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku pochodzą z połowy XVII w., kiedy to został namalowany obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem przez artystę z Grodna. Kiedy obraz cieszył się coraz większą czcią, na prośbę Tyszkiewiczów w 1663 r. przybyli z Sejn dominikanie, jako opiekunowie Cudownego Obrazu. Został on umieszczony w nowo wybudowanej świątyni Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, zbudowanej na wzór słynnego kościoła jezuickiego w Grodnie. Kult Matki Bożej oraz łaski przez Nią udzielane, spowodowały zmianę dotychczasowej nazwy miejscowości z Krzywego Stoku na Różanystok.
play_arrow

czytaj więcej

XXII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Obchody Tygodnia św. Krzysztofa organizowane są przez misyjne stowarzyszenie MIVA Polska, zajmujące się pomocą misjonarzom w zdobywaniu środków transportu. Odbywają się one pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i związane są ze wspomnieniem św. Krzysztofa, który jest czczony jako Patron Kierowców i Podróżujących. Myślą przewodnią tegorocznych obchodów są słowa: W drogę do Źródła Życia.
play_arrow

czytaj więcej

Mobilne muzeum na kółkach

Sacrotruck - mobilne muzeum na kółkach promujące Szlaki Papieskie w północno wschodniej Polsce
play_arrow

czytaj więcej

100 – lecie Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce

26 lutego 1921 roku, 26 lat po założeniu Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Grave (Holandia), pierwsi duchowi synowie ks. Jana Berthiera przybyli do Polski i zamieszkali w poaugustiańskim klasztorze w Wieluniu.
play_arrow

czytaj więcej

Wanda Boniszewska – kandydatka na ołtarze

2 VI obchodzimy rocznicę śmierci Wandy Boniszewskiej - zakonnicy z bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, stygmatyczki, mistyczki, prześladowanej przez funkcjonariuszy sowieckiego aparatu bezpieczeństwa. W listopadzie rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. To dobra okazja żeby przybliżyć jej postać.
play_arrow

czytaj więcej

Dziesięć Słów Jana Pawła II

W audycji „Kościół nasz powszedni” opowiemy o akcji „Dziesięć Słów Jana Pawła II”. To ogólnopolska akcja internetowej, przypominająca przesłanie papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., podczas której Jan Paweł II mówił rodakom o Dekalogu.
play_arrow

czytaj więcej

Section21