Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Człowiek Soboru Watykańskiego II

Jan Paweł II jako biskup krakowski uczestniczył we wszystkich czterech sesjach Soboru Watykańskiego II. Należał również do zespołu przygotowującego Konstytucję duszpasterską o Kościele w świecie współczesnym <Gaudium et spes>. Przekonany o doniosłości tego wszystkiego, co dokonuje się na Soborze, popularyzował idee soborowe na polskim gruncie i starał się wcielać je w życie swojego Kościoła. Gościem audycji jest prof. Michał Białkowski redaktor pracy zbiorowej <Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Człowiek Soboru Watykańskiego II
play_arrow

czytaj więcej

Post czy dieta? Boża operacja uzdrawiania

Czym post różni się od diety? Czy z pomysłu odchudzania może w życiu przyjść odnowa psychiczna i duchowa, a nawet nawrócenie? Czy w świecie, który proponuje nieograniczoną konsumpcję można celowo chcieć odczuwać głód? Rozmowy o przemieniającej mocy postu, który oczyszczając ciało może uzdrowić duszę człowieka.
play_arrow

czytaj więcej

Dzień Teściowych

5 III obchodzimy Dzień Teściowych i wspominamy szczególną teściową – bł. Mariannę Biernacką. 8 III obchodzimy natomiast Dzień Kobiet . W audycji będzie mowa o roli kobiet w domu i w Kościele. O tym jakie zadania stoją przed kobietami i jak kobiety wypełniają je w codziennym życiu.
play_arrow

czytaj więcej

Boskie oblicze

Pierwsze relacje o tajemniczym wizerunku widocznym na niewielkim kawałku przezroczystego  materiału sięgają VI w. Otoczona legendą chusta, zwana Chustą św. Weroniki, stała się wzorem dla niezliczonych malarskich przedstawień Jezusa. Na przestrzeni wieków ginęła i pojawiała się znowu.  Czy chusta, która dziś znajduje się w Manopello jest tą właśnie chustą? - zastanawia się Paul Badde w książce <Boskie oblicze>. Gościem audycji jest ks. dr Jan Nowak.
play_arrow

czytaj więcej

Kobiety zmieniają Kościół

O roli i miejscu kobiet w Kościele powiedziano wiele na przestrzeni wieków. A czego jeszcze nie powiedziały same o sobie kobiety będące w Kościele? Czy w zmieniającym się świecie trwanie przy tradycyjnym podziale ról ma jeszcze rację bytu? Dlaczego mówiąc o kryzysie współczesnego Kościoła tak mało mówi się o roli kobiet, która być może powinna się zmieniać? I w jakim kierunku te zmiany powinny iść? Papież Franciszek próbuje małymi krokami dopuszczać kobiety do stanowisk, do tej pory dla nich nieosiągalnych, ale czy to zmienia zasadnicze widzenie kobiet w Kościele?
play_arrow

czytaj więcej

Dzień Myśli Braterskiej

W Polskim Radiu 24 rozmowa o wartościach, jakie podejmuje i promuje współczesne harcerstwo oraz zadaniach, jakie stoją przed kapelanami harcerzy i skautów. Punktem wyjścia do rozmowy będą święta harcerzy - obchodzony 22 lutego Dzień Myśli Braterskiej oraz wspomnienie bł. Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy, przeżywane następnego dnia.
play_arrow

czytaj więcej

Przeminą dymy, rozkwitną róże

Książka „Przeminą dymy, rozkwitną róże. Wiersze o walczącej Ukrainie” Mariusza Olbromskiego to sejsmograf serca, pełna empatii reakcja na tragedię wojny za naszą wschodnią granicą. Większość utworów opatrzona została datami, tworząc swoisty dziennik cierpienia, miłości, oporu i walki. 
play_arrow

czytaj więcej

Niedziela Ad Gentes - Misje to sprawa Miłości

II niedziela Wielkiego Postu w Kościele w Polsce jest przeżywana jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Ofiary zbierane tego dnia do puszek są przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom za pośrednictwem Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, które wspiera działalność ewangelizacyjną, charytatywną, społeczną i kulturową.
play_arrow

czytaj więcej

Co z lekcjami religii w szkole?

15 lutego 2024 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa o nauczaniu religii w szkole. W audycji powiemy jaka jest prawna sytuacja w Polsce lekcji religii w szkole i o jak to wygląda w praktyce. W jaki sposób przygotowuje się katechetów i jak oni przekazują wiedzę uczniom. 
play_arrow

czytaj więcej

Kresowa bałagułka

Do rąk Czytelników trafia druga część „Kresowej bałagułki”. Poprzednia ukazała się w roku 2020 i zawierała osiem wywiadów udzielonych polskiej dziennikarce prasowej i telewizyjnej Annie Gordijewskiej, zamieszkałej we Lwowie, przez Mariusza Olbromskiego, literata i muzealnika z Polski.
play_arrow

czytaj więcej

Początek postu

„Któż się to tam na przypiecku krząta: Wstępna Środa Żurowi uprząta, Wstępna Środa następuje, Pani matka żur gotuje A pan ojciec siedzi w dziurze: - A witajże, mości Żurze!” – takimi wierszykami oraz przysłowiami jeszcze w minionym wieku ubogacano ostatnie dni karnawału i czas przejścia w Wielki Post.
play_arrow

czytaj więcej

Światowy Dzień Chorych

W audycji porozmawiamy o temacie i znaczeniu Światowego Dnia Chorych. Będzie on obchodzony już po raz 32., pod hasłem „Nie jest dobrze, by człowiek był sam”. Leczyć chorego poprzez leczenie relacji. Papież Franciszek w tegorocznym Orędziu na ten dzień zwraca uwagę, że „pierwszą formą opieki, jakiej potrzebujemy w chorobie, jest bliskość pełna współczucia i czułości”. Rozmowa o papieskim dokumencie oraz o służbie osobom chorym.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025