Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Historia Kościoła

Jak wyglądało życie w Palestynie w czasach Jezusa? Czy ewangelie są wiarygodnym źródłem historycznym? - Historyczność Jezusa to temat wiodący pierwszego numeru dwumiesięcznika <Historia Kościoła>. Ponadto w numerze m.in. znajdziemy teksty poświęcone inkwizycji, ludobójstwu w Wandei, a także zabójstwu ks. Franciszka Blachnickiego. O nowym periodyku historycznym wydawanym przez <Gościa Niedzielnego> mówi w audycji ks. dr Adam Pawlaszczyk - red. naczelny Gościa Niedzielnego.
play_arrow

czytaj więcej

Bp. Antoni Baraniak nieznany

Rok 2024, Sejm ustanowił rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Z tej okazji w niedzielę 7 stycznia 2024 r. o godz. 13.00 Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, odprawi Mszę św. transmitowaną na cały świat przez TVP Polonia z parafii pw. św. Marcina w Mchach, rodzinnej miejscowości Baraniaków.
play_arrow

czytaj więcej

Orszak Trzech Króli.

Uroczystość Trzech Króli przypomina, że Ewangelia skierowana jest do ludzi wszystkich czasów i kultur. Dlatego już na samym początku apostołowie wyruszyli w różne strony świata, by nieść tam Dobrą Nowinę. Jednak misja nigdy nie jest i nie powinna być jednostronna.
play_arrow

czytaj więcej

Najważniejsze wydarzenia roku 2023

To co było i to co będzie. Na progu Nowego Roku spojrzenie za siebie – na najważniejsze wydarzenia minionego roku które zapiszą się w naszych kalendarzach na trwałe – koronacji kolejnego króla Anglii i beatyfikacji nowych polskich błogosławionych rodziny Ulmów. Zapowiedź wpisanych w nowy rok rocznic – m.in. 80 Powstania Warszawskiego i 40 śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. W stałym odniesieniu do okazji, które związane są z samym dniem 1 stycznia – Uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki i Światowym Dniem Pokoju.
play_arrow

czytaj więcej

Ikony. Teologia piękna i światła

Aby ikona była ikoną jej twórca musi być jednocześnie artystą i teologiem kontemplatykiem - pisał Sergiej Bułgakow. A Irina Jazykowa zauważa, że prawdziwa ikona pozwala kontemplującemu przechodzić od sensu piękna do piękna sensu
play_arrow

czytaj więcej

Za co umiem być wdzięczny?

Koniec roku to czas podsumowań. Myślimy o tym co dobre, o tym co było dla nas być może bolesną lekcją a na początku kolejnego roku robimy kolejne postanowienia. To dobry moment żeby powiedzieć o wdzięczności.
play_arrow

czytaj więcej

Za co jesteśmy gotowi umrzeć dzisiaj?

W drugi dzień Świąt Kościół przywołuje postać św. Szczepana, który jako pierwszy oddaje życie za wiarę w Chrystusa. To dobra okazja, aby postawić pytanie, za co ludzie oddawali życie w dawnych czasach i za co gotowi są umrzeć dzisiaj?
play_arrow

czytaj więcej

Rodzi się Bóg – rodzi się człowiek

Dziecko się nam narodziło, Syn został nam dany… Doświadczenie najbardziej naturalne dla rodziny, Choć nie zawsze sielskie i oczywiste. Źródło największej radości, wzruszenia, ale też bólu. To w tym doświadczeniu najlepiej możemy zbliżyć się do tajemnicy Narodzin Jezusa. 
play_arrow

czytaj więcej

Święta na świecie

Indianie w Boliwii nazywają Boże Narodzenie "Świętem Dzieciątka Zbawiciela". Budują szopki i umieszczają w nich postacie ludzi i zwierząt. W dniu 24 grudnia rodziny wyruszają w pochodzie w stronę kościoła. Każdy niesie "swoje" Dzieciątko. Po Mszy św. ustawiają się w długim szeregu i czekają na poświęcenie figurek. Kiedy już to nastąpi, wracają do swych domów przy dźwiękach muzyki.
play_arrow

czytaj więcej

Wokół pytań o początki chrystologii

Czy współcześni chrześcijanie znają Jezusa? Czy Ten, w którego wierzą, nie stał się kimś innym od tego, który żył w Galilei? Jak na przestrzeni wieków zmieniały się rozumienia Mistrza z Nazaretu? To tylko przykładowe zagadnienia, z którymi próbują się zmierzyć autorzy pracy zatytułowanej <Wokół pytań o początki chrystologii>. Gościem audycji jest współredaktor tomu ks. prof. Przemysław Artemiuk,
play_arrow

czytaj więcej

800 lat szopki franciszkańskiej

Dokładnie 24 grudnia, w dzień wigilijny, w 1223 czyli 800. lat temu po raz pierwszy św. Franciszek z Asyżu wystawił w Greccio szopkę. Wyglądała inaczej niż znane nam dzisiaj. Zwyczaj rozrastał się, zmieniał aż do naszych czasów- w zależności od części świata, a w Polsce- od tradycji regionalnych. 
play_arrow

czytaj więcej

Pomoc przed świętami

Rozmowa o przedświątecznych akcjach pomocy charytatywnej oraz tym, jak z okresowego zaangażowania realizować długoterminowe projekty w ciągu całego roku. Rozmowa z przedstawicielami organizacji charytatywnych.

czytaj więcej

Section016
Section025